O relácii

Dajte nám tip

Partneri relácie

Kontaktujte nás

Relácia peniaze na RTVS
Kto šetrí, má za triPandémia deťom okresala vreckové

Pandémia deťom okresala vreckové

Pandémia koronavírusu ovplyvnila aj „príjmy“ detí. Dôvodom je zníženie vreckového zo strany rodičov. Niektoré deti dokonca prišli o všetky peniaze, ktoré im rodičia poskytovali. Vyplýva to z prieskumu sprostredkovateľskej spoločnosti Brokeria.

Až 12 percent detí mladších ako 15 rokov prišlo minimálne o časť svojho vreckového. O všetky príjmy od rodičov prišlo až 11 percent detí. Dôvod rodičov pre tento krok bol v 44-percentách prípadov rovnaký. Deti podľa nich nemali kde svoje financie minúť a teda peniaze nepotrebujú.

Takmer štvrtina rodičov však musela svojim deťom obmedziť vreckové kvôli tomu, že aj oni počas pandémie prišli o časť príjmov. Ďalšia desatina bola tak nútená urobiť kvôli strate zamestnania.

Len 19 percent rodičov priznalo, že svojim deťom dáva vreckové v rovnakej výške ako pred pandémiou. Na druhej strane 58 percent účastníkov prieskumu tvrdí, že svojim ratolestiam vreckové nedáva vôbec. Dostávanie vreckového úzko súvisí so získavaním finančnej gramotnosti. Práve vreckové je jedným z prvých impulzov pre získavanie zručností a schopností narábania s peniazmi.

Rodičia pred vreckovým však uprednostňujú sporenie. 69 percent oslovených rodičov tvrdí, že svojim deťom sporí pravidelne. Na druhej strane, len 6 percent rodičov deťom nesporí a ani s tým neplánuje začať. Pandémia však zasiahla aj túto rodičovskú činnosť. Viac ako desatina respondentov prieskumu priznala, že síce svojim deťom sporí, no aktuálne menej.

ČLÁNKY Z ROVNAKEJ KATEGÓRIE

NEPREHLIADNITE

SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU

Relácia peniaze Facebook