O relácii

Dajte nám tip

Partneri relácie

Kontaktujte nás

Relácia peniaze na RTVS
InvestovanieTurci zrazili cenu Bitcoinu. Zakázali platby kryptomenami

Turci zrazili cenu Bitcoinu. Zakázali platby kryptomenami

Investori sa v piatok zobudili do červeného rána po tom, ako turecká centrálna banka zakázala platby v kryptomenách od konca tohto mesiaca.

K tomuto zásadnému rozhodnutiu centrálnej banky Turecka (CBRT) viedlo viacero dôvodov. Tureckej bankovej autorite sa nepáči decentralizovaný systém, na ktorom kryptomeny fungujú. Bitcoin spolu s inými menami využíva blockchain. Ide o druh distribuovanej databázy, ktorá sa stará sama o seba. Nikto ju neriadi. Nepotrebuje datacentrá a veľké firmy, ktoré ich udržujú v chode. Naopak, funguje na miliónoch, počítačov vlastnených obyčajnými ľuďmi, ktorí sa volajú “mineri” a ťažia Bitcoin.

CBRT namieta aj premenlivú hodnotu trhu, ktorá je “extrémne nestála”. Problémom jej aj fakt, že „peňaženka“, do ktorej si svoje kryptomeny uložíte ako na účet v banke, môže byť odcudzená alebo zneužitá.

„Poskytovatelia platobných služieb nemôžu rozvíjať obchodné modely tak, aby sa kryptoaktíva používali priamo alebo nepriamo pri poskytovaní platobných služieb a vydávaní elektronických peňazí, a nemôžu poskytovať žiadne služby súvisiace s takýmito obchodnými modelmi,“ uvádza nové turecké nariadenie. CBRT uviedla, že rozhodnutie prijala potom ako za znamenala nárast platieb prostredníctvom kryptomien.

Po tom ako vo štvrtok Bitcoin dosiahol historické maximum na 64-tisíc dolárov, v piatok ráno sa jeho kurz prepadol o 4 percentná na 60 902 dolárov. Ethereum, ktoré je druhou najväčšou kryptomenou na svete, zaznamenalo pokles o 3,96 percenta.

ČLÁNKY Z ROVNAKEJ KATEGÓRIE

NEPREHLIADNITE

SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU

Relácia peniaze Facebook