O relácii

Dajte nám tip

Partneri relácie

Kontaktujte nás

Relácia peniaze na RTVS
Kto šetrí, má za triPozitívny dopad korony: niektorým ľuďom sa na účtoch hromadia peniaze

Pozitívny dopad korony: niektorým ľuďom sa na účtoch hromadia peniaze

Od prvých protipandemických opatrení, ktoré mali trvali pôvodne trvať len dva týždne uplynul už viac ako jeden rok. Zatvorené obchody, hotely a služby mali pre účty časti obyvateľstva pozitívny vplyv. Národná banka Slovenska informovala, že finančné zostatky v bankách stúpli.

Motivácia sporiť nepramenila zo strachu straty práce. Ľudia nemali kde minúť svoje peniaze. Vo väčšine prípadov ľudia nakupovali tovary prostredníctvom online obchodov. Návštevy reštaurácií vymenili za online objednávky jedla a domáce varenie. Týmto spôsobom domácnosti ušetrili omnoho viac peňazí ako po minulé roky.

Ekonómovia sú rozdelený na dva tábory. Jedni tvrdia, že akonáhle sa uvoľnia opatrenia a otvorí sa ekonomika, ľudia začnú usporené peniaze okamžite míňať. Budú sa snažiť dobehnúť stratený rok a minú peniaze, ktoré sa im hromadili na účtoch. Vďaka tomu sa ekonomika do bežných koľají vráti omnoho rýchlejšie.

Na opačnej strane barikády odborníci na ekonomiku tvrdia, že ľudia budú veľmi opatrní a budú pokračovať v šetrení aj po otvorení ekonomiky. Týmto spôsobom sa pripravia na prípad, ak by sa situácia s pandémiou opakovala.

Do ktorej kategórie ľudí patríte vy? Pribudli vám počas pandémie peniaze na účte, alebo práve naopak? Po otvorení plánujete míňať a dobiehať zameškané, alebo šetriť? Dajte nám vedieť v komentároch.

ČLÁNKY Z ROVNAKEJ KATEGÓRIE

NEPREHLIADNITE

SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU

Relácia peniaze Facebook