Luxusné zberateľské aktíva sa v minulom roku zhodnotili o tri percentá, keď 17-percentný rast cien kabeliek a 13-percentné zhodnotenie archívnych vín boli kompenzované 11-percentným poklesom umenia ako najväčšieho segmentu, ktorý trpel obmedzením fyzických aukcií súvisiacich s reštrikciami okolo koronavírusu. Vyplýva to z Wealth Reportu 2021 konzultačnej spoločnosti Knight Frank. Agregátne si však zberateľské predmety pripísali za ostatnú dekádu 129-percentný zisk.
Druhým najrýchlejšie rastúcim zberateľským aktívom v minulom roku boli na základe Knight Frank Fine Wine Icons Indexu vína s medziročným rastom o 13 percent. Pomohli mu aj turbulencie na kapitálových trhoch v dôsledku koronašoku a rastúci záujem o stabilnejšie zberateľské predmety, ako sú práve vína, ktoré si dokážu držať hodnotu. Dopytované boli najmä vína z regiónu Toskánsko, Champagne a Burgundsko. Červené vína z poslednej menovanej oblasti by mohli mať pred sebou veľkú budúcnosť vzhľadom na negatívne vplyvy otepľovania na kvalitu odrody Pinot noir. Aj v prípade vín bol zlomený dražobný rekord, keď 12 fliaš burgundského vína Domainé ročníka 1990 z vinárstva Romanée Conti bolo predaných za 3,75 milióna hongkonských dolárov, teda asi 483-tisíc amerických dolárov.
Ceny automobilových veteránov rástli podľa HAGI Top Indexu o šesť percent, k čomu prispel rast cien klasických vozidiel Ferrari o 14 percent. Veterány sa stali počas pandémie a lockdownov reprezentantom osobnej slobody, pričom časť investorov ich kupovala s cieľom zaistenia proti inflácii. Nebyť viacerých zrušených aukcií, trh veteránov by rástol ešte výraznejšie. Najdrahším vydraženým automobilom v minulom roku sa stalo Bugatti Type 59 Sport z roku 1934 takmer za 12,7 milióna dolárov, čím bol stanovený nový rekord pre túto značku.
Dáta z Art Market Researchu hovoria o tom, že ceny hodiniek rástli za 12 mesiacov končiacich sa 31. decembrom 2020 o päť percent, keď pretrvával silný dopyt po náramkových hodinkách od výrobcov Patek Phillipe a Rolex. Najdrahšie vydraženými hodinkami sa stal model Rolex Daytona 6263 za 5,5 milióna dolárov, čím sa zaradil do top 10 najdrahších modelov.
Antický nábytok sa zhodnotil podľa Art Market Researchu o štyri percentá, no v ostatnej dekáde nepatrí medzi najpopulárnejšie zberateľské segmenty v 21. storočí. Napriek tomu sa aj v tomto segmente podaril online dražobný rekord, keď váza z obdobia čínskej dynastie Jung-čeng (1722 – 1735) bola vydražená za 4,9 milióna dolárov.
Podľa Stanley Gibbons indexu klesol segment mincí o jedno percento. No aj v tomto segmente bol zlomený rekord, keď minca z roku 42 pred naším letopočtom Q. Servilius Caepio (M. Junius) Brutus AV Aureus zlomila rekord klasických mincí z čias Rímskej ríše po tom, ako za ňu nový majiteľ zaplatil 3,5 milióna dolárov, čo ju radí medzi 15 najhodnotnejších mincí sveta.
Diamanty ako trieda aktív agregátne podľa Fancy Color Research Foundation poklesli o jedno percento. Na trh negatívne vplývali logistické komplikácie pre pandémiu, čo spôsobilo viacero odkladov pri uzatváraní transakcií. To brzdilo v raste najmä high-end segment, kde je prakticky permanentne previs dopytu. 26,6 milióna dolárov stačilo kupcovi na to, aby zlomil rekord v kategórii ružových diamantov, ktorý odteraz patrí Spirit of the Rose. Ide o absolútne najväčší ružový diamant, ktorý prešiel dražbou, a rekordnú cenu cez online aukciu. Spirit of the Rose patrí medzi 10 najdrahšie vydražených diamantov histórie.
Šperky ako trieda zberateľských aktív v minulom roku prakticky stagnovali s malým poklesom o jedno percento. Najzaujímavejší bol predaj takmer 29-karátového diamantového prsteňa D farby za 2,1 milióna dolárov, čo ho robí najdrahším vydraženým šperkom online.
Najvýkonnejšia trieda aktív za ostatnú dekádu – whiskey – zaknihovala v roku 2020 podľa The Knight Frank Whisky Indexu pokles štyri percentá, čo má na svedomí najmä high-end segment na čele s produktmi destilérie Macallan. Dopyt po nich, zdá sa, koreluje so silou globálnej ekonomiky, čo naznačuje, že v roku 2021 by mohli opäť rásť. V minulom roku bola 55-ročná fľaša whiskey od japonskej destilérie Yamazaky vydražená za 795-tisíc dolárov.
Hoci umenie je najväčším a najpopulárnejším segmentom luxusného zberateľstva, v roku 2020 kleslo až o 11 percent podľa AMR All Art Indexu. Stáli za tým húfne rušené aukcie počas koronaprotivetrov, pričom z tradicionalistického hľadiska ich nedokázal úplne nahradiť online ekvivalent. Navyše mnoho zberateľov si povedalo, že počká na nákupy, kým prejde pandémia. A to isté platilo aj o ponukovej strane trhu. Silne však rástol dopyt po dielach mladých autorov označovaných ako Red Chips najmä od mladších zberateľov, ktorí sú čoraz viac ovplyvňovaní sociálnymi médiami, špeciálne počas lockdownov. Najdrahším obrazom v minulom roku sa stal Triptych z roku 1981 od Francisa Bacona takmer za 85 miliónov dolárov. Najzaujímavejším kúskom predaja v minulom roku bola kostra Tyranosaura rexa pomenovaná Stan za 31,8 milióna dolárov. Inou pozoruhodnosťou bol predaj knihy Williama Shakespeara z roku 1623 s názvom Comedies, Histories, & Tragedies za 10 miliónov dolárov, čo je rekordná cenovka pre literárne dielo.
Zdroj: J&T Banka