O relácii

Dajte nám tip

Partneri relácie

Kontaktujte nás

Relácia peniaze na RTVS
Kto šetrí, má za triĽudia počas pandémie šetrili. Na účtoch im pribudli miliardy

Ľudia počas pandémie šetrili. Na účtoch im pribudli miliardy

Svetová pandémia ochorenia COVID-19 mnohým ľuďom zvýšila úspory. Môžu za to najmä lockdowny, ktoré v uplynulom roku jednotlivé štáty sveta zavádzali. Obmedzenia pohybu, zatvorenie obchodov a služieb mali za následok, že ľudia nemali tak široké možnosti na míňanie financií, ako tomu bolo v minulosti.

Ratingová agentúra Moody’s odhaduje, že počas pandémie celosvetové úspory spotrebiteľov stúpli o 5,4 bilióna dolárov. Informuje o tom portál Financial Times. Dodatočné úspory tak na konci prvého štvrťroka tohto roku dosiahli 6 percent svetového HDP.

Odhady naznačujú, že bankové úspory spotrebiteľov v mnohých krajinách dosiahli rekordné úrovne tohto storočia. Naakumulované úspory môžu pomôcť pri opätovnom rozbiehaní ekonomiky. Moody’s tvrdí, že ak by spotrebitelia minuli len tretinu svojich úspor, zvýšia rast svetovej ekonomiky v budúcom roku o dve percentuálne body.

Najviac sa úspory zvýšili obyvateľom USA. Za nimi nasledujú obyvatelia Veľkej Británie a Kanady. Z Európskej únie sú na tom najlepšie Španieli, za ktorými nasledujú Portugalci. Naopak krajiny zo strednej a východnej Európy sa do prvej pätnástky odhadov spoločnosti Moody’s nedostali. Výnimkou je Rakúsko. Zvýšenie úspor jeho obyvateľov však taktiež zaostáva za celosvetovým priemerom.

Odkladanie z mesačných príjmov sa zvýšilo aj v slovenských domácnostiach. Pred pandémiou si Slováci v priemere odložili približne 2 percentá zo svojich príjmov. V minulom roku tento podiel stúpol na 5 percent.

ČLÁNKY Z ROVNAKEJ KATEGÓRIE

NEPREHLIADNITE

SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU

Relácia peniaze Facebook