O relácii

Dajte nám tip

Partneri relácie

Kontaktujte nás

Relácia peniaze na RTVS
Ďalšie témyŠtát a peniazePandémia zmenila naše platby. Ako platíme najčastejšie?

Pandémia zmenila naše platby. Ako platíme najčastejšie?

Jednou zo zmien, ktorú so sebou priniesla pandémia a ktorá pretrvá aj po nej, je vyšší záujem platiť bezhotovostne. Prieskum Európskej centrálnej banky (ECB) medzi členskými krajinami eurozóny potvrdil, že obavy zo šírenia vírusu pri platení sú silným akcelerátorom tejto zmeny. Až 40% respondentov v ňom uviedlo, že vplyvom pandémie začali platiť viac bezhotovostne a takmer 90 % z nich sa už k predošlým zvyklostiam neplánuje vrátiť, a platobné karty chcú uprednostňovať aj po odznení tejto krízy.

„Vidíme to aj na našich štatistikách. V minulom roku sme evidovali nielen viac vydaných platobných kariet ako rok predtým, ale aj vyšší počet zriadených platobných terminálov pre obchodníkov. Súčasne s tým však vidíme aj to, že klienti celkovo minuli kartami v obchodoch menej ako v roku 2019, avšak iba o necelé jedno percento, čo je vzhľadom na množstvo zatvorených prevádzok počas roka nižší pokles ako sme očakávali. Počet transakcií sa znížil tiež menej, ako sme predpokladali, medziročne o tri percentá. Z toho môžeme dedukovať, že súčasne s tým, ako návštevnosť niektorých prevádzok pre obmedzenia klesala, klienti pri ich návšteve viac ako v minulosti platili kartou a uprednostnili ju pred hotovosťou,“ vysvetľuje Dáša Polláková, manažérka Oddelenia pre riadenie microSME segmentu ČSOB.

Údaje ČSOB súčasne potvrdzujú, že vývoj počas celého pandemického roka nebol rovnaký. Aktuálny lockdown zavedený od polovičky decembra sa podľa očakávaní prejavil na prudkom poklese platieb v reštauráciách a prevádzkach so stravovaním. Objem transakcií kartou našimi klientmi sa v nich znížil v 1. kvartáli 2021 na 53-% úroveň v porovnaní so 4. kvartálom 2020. V kaviarňach a baroch dokonca na len 23-% úroveň. Naopak, najvyšší medzikvartálny nárast objemu, a to o 24% zaznamenali ambulancie poskytujúce ošetrenie a starostlivosť o zuby, tiež ďalšie zariadenia poskytujúce zdravotnú starostlivosť (+10%), predajne s tabakovými výrobkami a stánky (+8%), a samozrejme lekárne a drogérie (+6%). Celkovo poklesol objem transakcií našich klientov na POS termináloch v 1. kvartáli 2021 oproti predošlému štvrťroku, ktorý bol spojený aj s predvianočnými nákupmi, o 32%.

Počet vydaných platobných terminálov pre obchodníkov sa v porovnaní s rokom 2019 zvýšil o 18%. „Ide o logický vývoj, nakoľko mnohí z nich museli prispôsobiť svoje podnikanie pandémii a vybavovali sa terminálmi. Špeciálne sme evidovali vyšší záujem o malé mobilné platobné terminály mPOS, ktoré sú veľmi flexibilné a jednoduché na inštaláciu. Obchodníci si ich mohli prenajať aj krátkodobo, bez poplatku, s pevne stanovenou výškou provízie, a to platí aj teraz. Veríme, že im to uľahčí ich reštart pri postupnom otváraní prevádzok, ktoré sa dnes začalo,“ dodáva Dáša Pollákova.

Čo je mPOS?

Mobilný mPOS je kompaktné, nenáročné a jednoducho ovládateľné zariadenie. Na prvý pohľad vyzerá ako mobil, pričom ide o androidový terminál, v ktorom je sim karta. Vďaka malým rozmerom sa zmestí aj do vrecka. Platenie je vďaka nemu nielen bezhotovostné, ale aj bezpapierové. Potvrdenie o transakcii dokáže zákazníkovi poslať prostredníctvom sms alebo emailu.

„Je ideálny pre každého malého obchodníka, ktorý realizuje predaj aj mimo kamennej predajne alebo platby prijíma len príležitostne, resp. dosiaľ terminál nemal a chce si vyskúšať aký záujem o bezhotovostné platby budú jeho zákazníci mať,“ vysvetľuje jeho výhody Dáša Polláková.

Vďaka bezdrôtovému internetu alebo GPRS signálu má terminál stabilné pripojenie pri každej platbe kartou, mobilom alebo hodinkami. Automaticky sa pripája k signálu, ktorý je stabilnejší. Veľkou výhodou zariadenia je jeho jednoduchá obsluha aj inštalácia, ktorú podnikateľ zvládne aj sám. Nemusí nikam chodiť, ani len do pobočky banky. Všetko ide online, stačí pár klikov.

Výška konečnej provízie pri tomto type terminálu je pevne stanovená a znížili sme ju na 0,99 % z výšky transakcie. Pre podnikateľov, ktorí doteraz platobný terminál nemali, ČSOB pripravuje od mája podporu vo forme nového zvýhodneného balíka pre mPOS Android. Zároveň ponúkne výhodné riešenie aj pre tých podnikateľov a firmy, ktoré už prijímajú platby kartou a majú záujem o ďalšie terminály.

Zdroj: ČSOB

ČLÁNKY Z ROVNAKEJ KATEGÓRIE

NEPREHLIADNITE

SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU

Relácia peniaze Facebook