O relácii

Dajte nám tip

Partneri relácie

Kontaktujte nás

Relácia peniaze na RTVS
InvestovanieNajlepší ETF fond v minulom roku priniesol 150-percentné zhodnotenie

Najlepší ETF fond v minulom roku priniesol 150-percentné zhodnotenie

Investori majú stále širšie možnosti, ako zhodnocovať svoje peniaze. V posledných mesiacoch a rokoch na seba strhávajú pozornosť ETF fondy. Spoločnosť ETF.com každý rok vyhlasuje najlepšie zarábajúci fond. Minuloročný víťaz aj napriek zložitej situácii investorom priniesol viac ako 100-percentné zhodnotenie.

Najlepším ETF fondom za rok 2020 je podľa spoločnosti ETF.com ARK Innovation ETF (ARKK). Investorom za celý minulý rok priniesol zhodnotenie vo výške 150 percent. V praxi to teda znamená, že investor, ktorí na začiatku minulého roka investovať 10-tisíc eur, mohol v decembri mať vklad zvýšený na 25-tisíc eur. Titul „Najlepší nový ETF fond“ získal The Invesco NASDAQ Next Gen 100 ETF (QQQJ). Rovnako tento fond získal aj cenu za najlepší americký akciový fond.

ETF fondy sú jedným z nástrojov pre pasívne investovanie. Existuje názor, že sú vhodné pre začínajúcich investorov. Podstatné je, že ide o fondy. Medzi najznámejšie fondy na Slovensku patria podielové fondy. ETF (Exchange-trade fund) má jeden výrazný rozdiel. Ide o fond, s ktorého podielmi (akciami) sa obchoduje na burze. Vďaka tomu sa vyznačujú flexibilitou a likviditou.

Navyše ide o fondy, ktoré môžeme označiť pojmom „indexové“. Medzi investormi sa stávajú čoraz obľúbenejšími aj vďaka tomu, že poplatky za ich správu sú minimálne. ETF fondy nezaostávajú ani v bezpečnosti. Spadajú do celoeurópskeho harmonizovaného režimu, ktorý upravuje riadenie a predaj podielových fondov.

ČLÁNKY Z ROVNAKEJ KATEGÓRIE

NEPREHLIADNITE

SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU

Relácia peniaze Facebook