O relácii

Dajte nám tip

Partneri relácie

Kontaktujte nás

Relácia peniaze na RTVS
Ďalšie témyBanky pre ľudíSlováci sa vrhli na nákupy. Počet platieb raketovo rástol

Slováci sa vrhli na nákupy. Počet platieb raketovo rástol

Prvý týždeň uvoľnenia priniesol zaujímavé údaje. Slovenská sporiteľňa zaznamenala vysoké nárasty v objeme platieb svojich klientov v kamenných predajniach za niektoré druhy tovarov.

Uvoľnenie opatrení prinieslo podľa očakávania výrazné nárasty objemu platieb v doteraz zatvorených obchodoch. Slovenská sporiteľňa zaznamenala najväčší záujem spotrebiteľov pri nákupe oblečenia, vybavenia domácnosti či voľnočasového tovaru. Jemné zlepšenie bolo vidieť aj v cestovnom ruchu, avšak stále veľmi ďaleko od úrovní spred pandémie. Rast objemu platieb signalizuje oživenie spotreby domácností, ktorá bola v prvom štvrťroku význame zasiahnutá a ovplyvní aj celoročný rast HDP.

V minulom týždni prišlo k uvoľneniu opatrení, ktoré boli zavedené od januára tohto roka, pričom jedným z nich bolo aj obmedzenie predaja nepotravinárskeho tovaru, čím bola väčšina predajní donútená ostať zatvorená a fungovať iba v online režime či ako výdajné miesto. O veľkom vplyve na maloobchod svedčili aj maloobchodné tržby, ktoré už dva mesiace dosahovali dvojciferné medziročné prepady (január -17%; február -15 %). Zlepšenie epidemiologickej situácie prinieslo v posledných týždňoch určité uvoľnenia a celkový objem nákupov dosiahol úroveň predvianočného obdobia z roka 2020.

Uvoľnenie opatrení prinieslo podľa očakávania zvýšený dopyt do dosiaľ zatvorených obchodov, čo medzitýždenne zdvihlo objem nákupov v kategórii oblečenia a obuvi trojnásobne, pričom objem platieb cez platobný terminál bol 24-krát vyšší oproti predchádzajúcemu týždňu. To prirodzene znížilo záujem o online nakupovanie v tejto kategórii (-42 %). Svoju úlohu tu iste zohrával aj jednorazový efekt v podobe dobiehania nákupov. Voľnočasový tovar a vybavenie domácnosti zaznamenávali podobný vzorec, keď dosahovali vysoké nárasty v objeme platieb cez terminál (medzi 100-120 %), avšak čiastočne kompenzované výpadkom online nákupov (v oboch kategóriách približne o tretinu).

Pokračujúca vakcinácia a ustupovanie druhej vlny povzbudili aj chuť ľudí cestovať. Slovenská sporiteľňa zaznamenala prvé známky oživenia – objem platieb medzitýždenne vzrástol o 15 %, avšak stále dosahuje iba pätinu z hodnoty platieb spred pandémie. Vyšší objem platieb môžeme očakávať aj v reštauráciách a kaviarňach, kde výraznejšie uvoľnenie prichádza tento týždeň s otvorením terás.

K úrovniam spred pandémie sa teda v súčasnosti zo sledovaných kategórii približujú potraviny, voľnočasový tovar či nábytok a vybavenie domácnosti. Reštaurácie, kaviarne, verejná doprava či cestovný ruch – a teda najviac zasiahnuté odvetvia vyžadujúce si fyzickú prítomnosť zákazníka – majú oproti týmto úrovniam významnú medzeru trvajúcu v zásade od nástupu druhej vlny pandémie v septembri/októbri minulého roka.

Uvoľnenie opatrení predstavuje významný impulz pre ďalšie oblasti ekonomiky, avšak časť z nej ostáva pod prísnymi reštrikciami. Toto uvoľnenie je však dôležitým signálom pre oživenie spotreby domácností, ktoré bolo v prvom štvrťroku výrazne zasiahnuté a podľa očakávaní bude negatívne ovplyvňovať rast HDP v celom tomto roku. Ten by mal podľa predikcii Slovenskej sporiteľne dosiahnuť 4 %, avšak s významnými rizikami – ako napríklad návrat ďalšej vlny pandémie či meškajúce dodávky vakcín.

ČLÁNKY Z ROVNAKEJ KATEGÓRIE

NEPREHLIADNITE

SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU

Relácia peniaze Facebook