O relácii

Dajte nám tip

Partneri relácie

Kontaktujte nás

Relácia peniaze na RTVS
Ďalšie témyBanky pre ľudíOtcovia pozor! Prichádza zmena v „otcovskej materskej“

Otcovia pozor! Prichádza zmena v „otcovskej materskej“

Štát zjednoduší otcom prístup k materskej dávke. Po novom už nebudú musieť k žiadosti o materskú predkladať aj dohodu s matkou o prevzatí dieťaťa do starostlivosti. Umožní to schválená novela zákona o sociálnom poistení.

„Vypustením tejto formálnej podmienky sa zníži administratívna záťaž rodičov dieťaťa, čo veľmi vítame. Od 1. mája Sociálna poisťovňa dohodu od otca nebude požadovať,“ uviedol generálny riaditeľ Juraj Káčer.

Otcovia si aj naďalej môžu počas poberania materskej dávky privyrobiť. Novela im túto možnosť neodobrala. Výška príjmu pri tom nie je rozhodujúca, rozhodujúca je úprava pracovných podmienok. Dôležité je, aby sa o dieťa postarali, to sa v zákone nezmenilo. V minulom roku každý piaty otec popri poberaní dávky aj pracoval.

„Dávka materské je náhradou príjmu pre tých, ktorí sa rozhodli starať o svoje dieťa. Počet otcov, ktorí o túto dávku žiadajú, každoročne rastie, čo nás veľmi teší. Je totiž veľmi potrebné, aby aj otcovia trávili s deťmi viac času,“ vysvetlil Juraj Káčer.

Počet otcov poberajúcich materskú dávku rastie

Svedčia o tom aj štatistické údaje. Sociálna poisťovňa v minulom roku vyplácala materské 14 881 otcom, pričom iba v 108 prípadoch žiadatelia podmienky nesplnili. Niektorí nemali dostatočný počet dní nemocenského poistenia (270 dní nemocenského poistenia musí splniť každý, aj matka).

V 62 prípadoch poberala matka materskú dávku, resp. rodičovský príspevok (čo zákon vylučuje), prípadne nebola splnená podmienka starostlivosti o dieťa otcom dieťaťa. Zaznamenali sme prípady, keď o materské žiadal poistenec, ktorý pracoval v Nemecku, no dieťa ostalo doma s matkou v Nitre alebo otca, ktorý bol vodičom medzinárodnej kamiónovej dopravy.

Rastie aj suma, ktorú Sociálna poisťovňa vypláca otcom

Vyplatená suma sa za posledné štyri roky strojnásobila. Na porovnanie – v roku 2017 dávku poberalo 6 553 otcov a bolo im vyplatené takmer 22,5 mil. eur. V roku 2020 počet poberateľov vzrástol na takmer 15 000. Spolu sme im vyplatili viac ako 66,5 mil. eur.

ČLÁNKY Z ROVNAKEJ KATEGÓRIE

NEPREHLIADNITE

SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU

Relácia peniaze Facebook