O relácii

Dajte nám tip

Partneri relácie

Kontaktujte nás

Relácia peniaze na RTVS
Ďalšie témyŠtát a peniazeSpotrebitelia sú optimistickí, ich dôvera prudko stúpa

Spotrebitelia sú optimistickí, ich dôvera prudko stúpa

Na trhu vládne optimizmus. Zlepšujúca sa pandemická situácia prudko zvýšila optimizmus podnikateľov aj spotrebiteľov. Dôvera v ekonomiku je najvyššia od marca 2018. Hlavné oživenie prichádza po uvoľňovaní protipandemických opatrení, ktoré nastalo v apríli. Informuje o tom Štatistický úrad.

Najväčší nárast prebehol v službách a v stavebníctve, o niečo menej v priemysle a u spotrebiteľov. Relatívne najmenej v obchode. V medziročnom porovnaní je nálada podnikateľov aj spotrebiteľov oveľa lepšia ako pred rokom, kedy došlo k jej hlbokému prepadu počas prvej vlny pandémie koronavírusu a výrazne optimistickejšia ako pred mesiacom. Aprílové hodnoty jednotlivých indikátorov sa priblížili k úrovni dlhodobého priemeru, v službách a v priemysle ju dokonca prekročili.

Druhý mesiac po sebe prejavili najvýraznejší nárast optimizmu pri hodnotení ekonomiky podnikatelia v službách, ktorých dôvera bola v apríli najvyššia od septembra 2017. Aj v priemysle sa optimizmus podnikateľov zvýšil na najvyššiu hodnotu od februára 2017. V stavebníctve sa napriek výrazne zvýšenej dôvere nepriblížili na úroveň pred začiatkom pandémie koronavírusu, rovnako ako v obchode a u spotrebiteľov.

ČLÁNKY Z ROVNAKEJ KATEGÓRIE

NEPREHLIADNITE

SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU

Relácia peniaze Facebook