O relácii

Dajte nám tip

Partneri relácie

Kontaktujte nás

Relácia peniaze na RTVS
InvestovanieZlacňovanie sa nekoná. Ceny nehnuteľnosti naďalej rastú

Zlacňovanie sa nekoná. Ceny nehnuteľnosti naďalej rastú

Ceny nehnuteľností pokračovali v raste aj na začiatku roka 2021. Najviac išli nahor ceny domov. Ceny medziročne stúpli o 15,5 %. Vyplýva to z analýzy NBS.

V 1. štvrťroku 2021 ponukové ceny nehnuteľností na bývanie vzrástli oproti predchádzajúcemu štvrťroku o 4,2 %. Rast bol zaznamenaný vo všetkých krajoch, najviac v Trenčianskom a Nitrianskom.

Na cenovom vývoji mali výraznejší podiel ceny domov, tempo rastu cien bytov mierne spomalilo. Predpokladaný mzdový vývoj v 1. štvrťroku bude mať negatívny vplyv na dostupnosť bývania. Vývoj v sektore stavebníctva signalizuje pokračovanie slabšej ponuky nových nehnuteľností, čo môže napomôcť rastu cien nehnuteľností v blízkej budúcnosti. 

Medzikvartálne tempo rastu ponukových cien nehnuteľností na bývanie v 1. kvartáli 2021 zrýchlilo na 4,2 %. V medziročnom porovnaní rástli ceny bývania o 15,5 %.  Priemerná cena bývania vzrástla na začiatku roku 2021 o približne 77 eur/m2 a dosiahla úroveň 1930 eur/m2. Na raste cien sa podieľali všetky kraje, najmenší  príspevok pripadá na Prešovský a Banskobystrický kraj. 

Priemerná cena bytov sa v 1. štvrťroku 2021 zvýšila o 53 eur/m2 na 2179 eur/m2. Medzištvrťročná dynamika spomalila na 2,5 % (medziročne 8,6 %). Oproti minulému štvrťroku rástli najrýchlejšie ceny 1-izbových a 4-izbových bytov. Priemerná cena domov vzrástla o 102 eur/m2, pričom dosahuje úroveň 1471 eur/m2. V porovnaní s minulým štvrťrokom to predstavuje rast 7,4 % (medziročne 16,4 %).

Výsledkom pokračujúceho rastu cien nehnuteľností v kombinácii s očakávaným pomalším tempom rastu miezd bude relatívne zhoršenie dostupnosti bývania v 1. štvrťroku 2021 vo všetkých krajoch.

Rovnaký dopad bol očakávaný aj v 4. štvrťroku 2020, vývoj na trhu práce však prekonal očakávania z predchádzajúcej strednodobej predikcie. Dostupnosť bývania sa v 4. štvrťroku nakoniec zhoršila iba v Bratislavskom, Banskobystrickom a Prešovskom kraji. Nová predikcia opäť predpokladá spomalenie tempa rastu miezd na 1. štvrťrok 2021.

Zároveň nemožno očakávať žiadne výrazné zmeny v úrokových mierach, ktoré sa naďalej držia v blízkosti historického minima. A keďže ceny nehnuteľností pokračujú v raste, výsledkom je zvýšenie hodnoty indexu dostupnosti bývania. Index sa približuje k svojmu dlhodobému priemeru, čo znamená, že oproti posledným rokom sa dostupnosť bývania zhoršuje. Dostupnosť bývania je relatívne najhoršia v Žilinskom a Košickom kraji, najlepšia naopak v Trenčianskom. Uvedené platí aj pri samostatnom pohľade na byty.

ČLÁNKY Z ROVNAKEJ KATEGÓRIE

NEPREHLIADNITE

SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU

Relácia peniaze Facebook