O relácii

Dajte nám tip

Partneri relácie

Kontaktujte nás

Relácia peniaze na RTVS
Ďalšie témyBanky pre ľudíZlacňovanie sa nekoná. Ceny nehnuteľnosti naďalej rastú

Zlacňovanie sa nekoná. Ceny nehnuteľnosti naďalej rastú

Ceny nehnuteľností pokračovali v raste aj na začiatku roka 2021. Najviac išli nahor ceny domov. Ceny medziročne stúpli o 15,5 %. Vyplýva to z analýzy NBS.

V 1. štvrťroku 2021 ponukové ceny nehnuteľností na bývanie vzrástli oproti predchádzajúcemu štvrťroku o 4,2 %. Rast bol zaznamenaný vo všetkých krajoch, najviac v Trenčianskom a Nitrianskom.

Na cenovom vývoji mali výraznejší podiel ceny domov, tempo rastu cien bytov mierne spomalilo. Predpokladaný mzdový vývoj v 1. štvrťroku bude mať negatívny vplyv na dostupnosť bývania. Vývoj v sektore stavebníctva signalizuje pokračovanie slabšej ponuky nových nehnuteľností, čo môže napomôcť rastu cien nehnuteľností v blízkej budúcnosti. 

Medzikvartálne tempo rastu ponukových cien nehnuteľností na bývanie v 1. kvartáli 2021 zrýchlilo na 4,2 %. V medziročnom porovnaní rástli ceny bývania o 15,5 %.  Priemerná cena bývania vzrástla na začiatku roku 2021 o približne 77 eur/m2 a dosiahla úroveň 1930 eur/m2. Na raste cien sa podieľali všetky kraje, najmenší  príspevok pripadá na Prešovský a Banskobystrický kraj. 

Priemerná cena bytov sa v 1. štvrťroku 2021 zvýšila o 53 eur/m2 na 2179 eur/m2. Medzištvrťročná dynamika spomalila na 2,5 % (medziročne 8,6 %). Oproti minulému štvrťroku rástli najrýchlejšie ceny 1-izbových a 4-izbových bytov. Priemerná cena domov vzrástla o 102 eur/m2, pričom dosahuje úroveň 1471 eur/m2. V porovnaní s minulým štvrťrokom to predstavuje rast 7,4 % (medziročne 16,4 %).

Výsledkom pokračujúceho rastu cien nehnuteľností v kombinácii s očakávaným pomalším tempom rastu miezd bude relatívne zhoršenie dostupnosti bývania v 1. štvrťroku 2021 vo všetkých krajoch.

Rovnaký dopad bol očakávaný aj v 4. štvrťroku 2020, vývoj na trhu práce však prekonal očakávania z predchádzajúcej strednodobej predikcie. Dostupnosť bývania sa v 4. štvrťroku nakoniec zhoršila iba v Bratislavskom, Banskobystrickom a Prešovskom kraji. Nová predikcia opäť predpokladá spomalenie tempa rastu miezd na 1. štvrťrok 2021.

Zároveň nemožno očakávať žiadne výrazné zmeny v úrokových mierach, ktoré sa naďalej držia v blízkosti historického minima. A keďže ceny nehnuteľností pokračujú v raste, výsledkom je zvýšenie hodnoty indexu dostupnosti bývania. Index sa približuje k svojmu dlhodobému priemeru, čo znamená, že oproti posledným rokom sa dostupnosť bývania zhoršuje. Dostupnosť bývania je relatívne najhoršia v Žilinskom a Košickom kraji, najlepšia naopak v Trenčianskom. Uvedené platí aj pri samostatnom pohľade na byty.

ČLÁNKY Z ROVNAKEJ KATEGÓRIE

NEPREHLIADNITE

SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU

Relácia peniaze Facebook