O relácii

Dajte nám tip

Partneri relácie

Kontaktujte nás

Relácia peniaze na RTVS
InvestovanieOtrasy na kryptomenových trhoch

Otrasy na kryptomenových trhoch

V posledných hodinách sa kryptomeny otriasajú doslova v základoch. Investori po celom svete so zatajeným dychom sledujú, ako sa trh presunul do červených čísel. Môžu za to dvaja významní muži. Elon Musk, zakladateľ automobilky Tesla a Vitalik Buterin zakladateľ kryptomeny Ethereum vyvolali na trhu hnev a paniku.

Tesla vs. Bitcoin

Vo štvrtok Bitcoin výrazne oslabil. Chvíľami sa predával za menej ako 50-tisíc dolárov, pričom v stredu sa jeho cena pohybovala na úrovni 57-tisíc dolárov. Dôvodom otrasov Bitcoinu je vyhlásenie Elona Muska, ktoré zverejnil na sociálnej sieti Twitter. Tesla začala prijímať Bitcoiny za nákup svojich elektromobilov v marci tohto roku. Spoločnosť zároveň oznámila nákup Bitcoinov za 1,5 miliardy USD (1,24 miliardy eur), čo spôsobilo rapídny nárast a dôveru tejto najstaršej kryptomeny.

V stredu večer nášho času Elon Musk náhle zmenil svoje stanovisko a rozhodol sa, že nebude prijímať platby za svoje elektrické vozidlá vo forme Bitcoinu. Ako hlavný dôvod tohto rozhodnutia uviedol jeho ekologický dopad na životné prostredie. Pri ťažbe tejto kryptomeny sa spotrebúva veľké množstvo elektrickej energie, ktorá nie vždy pochádza z obnoviteľných zdrojov.

A to je v rozpore s prezentáciou Tesly ako značky, ktorá si zakladá na udržateľnosti životného prostredia. Tesla uviedla, že nepredá žiaden Bitcoin, ktorý aktuálne vlastní. Musk však chce nájsť ekologickejšiu kryptomenu.

Vitalik Buterin vs. “meme coins”

Stredajší večer bol turbulentný aj pre nadšencov tzv. meme kryptomien. Ide o kryptomeny, ktoré vo väčšine prípadov vznikli ako vtip, no internetová komunita si ich osvojila a ich cena výrazne stúpla. Ide najmä o kryptomeny s názvami Shiba Inu #SHIB, Dodgelon Mars #ELON a Akita Inu #AKITA.

Zakladateľ Etherea, iba 27 ročný Vitalik Buterin sa rozhodol svoje mince, ktoré dostal darom, predať. Zakladatelia Shiba Inu a Akita Inu mu darovali 50 percent celkového počtu mincí s nádejou, že ich nepredá.

Najmladší kryptomiliardár sveta sa rozhodol presne naopak. Zisk z mincí poslal na pomoc obetiam pandémie v Indii. Celkovo Buterin daroval okolo 500 mincí Etherea a 50 triliónov Shiba Inu organizácii India COVID-Crypto Relief Fund, ktorý pomáha ľudom postihnutým pandémiou.

Vitalik Buretin tak dokopy daroval 1 bilión dolárov. Trhy na to reagovali prudkým poklesom. Vo štvrtok poobede bola hodnota Shiba Inu nižšia o 38 percent v porovnaní s predošlým dňom.

ČLÁNKY Z ROVNAKEJ KATEGÓRIE

NEPREHLIADNITE

SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU

Relácia peniaze Facebook