O relácii

Dajte nám tip

Partneri relácie

Kontaktujte nás

Relácia peniaze na RTVS
Ďalšie témyHypotéka na chalupu? "Je to možné," hovorí odborníčka

Hypotéka na chalupu? „Je to možné,“ hovorí odborníčka

Mnoho ľudí sa obáva, že rekreačnú nehnuteľnosť nie je možné financovať prostredníctvom hypotekárneho úveru. Nie je to však pravda. Banky dokážu cez hypotéky financovať aj kúpu chalúp. Má to ale špecifické podmienky. Ich detaily v rozhovore odhaľuje Ingrid Krajčiová, finančná expertka zo spoločnosti Swiss Life Select Slovensko.

Je vo všeobecnosti možné získať hypotéku aj na chalupu? Teda na nehnuteľnosť, ktorá je označená ako rekreačná?

Ingrid Krajčiová

V prípade, že sa jedná o rekreačný objekt, banky spravidla poskytujú hypotéku so splatnosťou na 8 rokov. Ak by rekreačná nehnuteľnosť mala charakter bývania, bola by teda určená na celoročné užívanie, bankové inštitúcie by poskytli úver aj na dlhšiu dobu splácania. Rozhodujúci je znalecký posudok, v ktorom znalec konštatuje, že je nehnuteľnosť určená na celoročné bývanie, alebo informácia je uvedená v kolaudačnom rozhodnutí. Potvrdenie o účele stavby môže vystaviť obecný úrad, ktorý uvedie, že je určená na celoročné bývanie. Okrem financovania cez banku je možnosť financovanie aj cez stavebné sporiteľne či už so záložným alebo bez záložného práva

Ktoré banky tieto hypotéky ponúkajú?

Každá banka posudzuje individuálne. Rozhodujúca je lokalita v ktorej sa objekt nachádza. Ďalším rozhodujúcim faktorom je stav nehnuteľnosti, tiež infraštruktúra, či je napojená na všetky inžinierske siete, či má vybudované sociálne zázemie a prístupové cesty. Prístupová cesta musí byť spevnená, ak nie je asfaltová, tak panelová, alebo vysypaná makadamom. Ak sa nachádza napr. v zastavanom území obce, na LV je uvedený rodinný dom, môže banka úver poskytnúť aj na 30 rokov s tým, že spĺňa všetky podmienky na celoročné užívanie.

Aké sú podmienky pre získanie hypotéky pre takúto nehnuteľnosť? Je prístup k týmto hypotékam zložitejší ako k hypotékam pre byty a domy?

Záleží od konkrétnej nehnuteľnosti a inštitúcie. Rekreačné nehnuteľnosti sa dajú financovať hypotékou s dobou maximálne 30 rokov, medziúverom zo stavebnej sporiteľne alebo prinajhoršom hypotékou na dobu max 8 rokov. Ďalším rozdielom oproti hypotékam na byty a domy je maximálna výška hypotéky ako percento z hodnoty nehnuteľnosti. Pri bytoch je možné získať 80 až 90 %, pričom pri rekreačných nehnuteľnostiach maximálne 50 až 70 %.

V každom prípade prístup bankových inštitúcii je individuálny. Závisí či takýto objekt bude aj predmetom zabezpečenia. Ak by klient zabezpečil úver bytom, alebo rodinným domom, na kúpu rekreačného objektu môže klient získať úver vo výške 80 % LTV, alebo aj 90 %.

Odporučili by ste ľuďom, aby rekreačnú nehnuteľnosť (chalupu) kúpili cez hypotéku?

Ak je takáto nehnuteľnosť v okresnom meste a vhodná na celoročné bývanie tak určite cez štandardnú hypotéku. Klient získa výborné podmienky ako pri klasickej štandardnej hypotéke. Ak by nevyhovovala tomto podmienkam, je výhodnejšie financovať cez medziúver bez záložného práva. Síce je tam vyššie úročenie ale oproti hypotéke na chaty mimo okresných miest je možné nastaviť splatnosť na 20-30 rokov. V prípade že by bolo treba vyššie financovanie ako daná stavebná sporiteľňa vie poskytnúť, dá sa kombinovať financovanie z viacerých stavebných sporiteľní.

ČLÁNKY Z ROVNAKEJ KATEGÓRIE

NEPREHLIADNITE

SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU

Relácia peniaze Facebook