O relácii

Dajte nám tip

Partneri relácie

Kontaktujte nás

Relácia peniaze na RTVS
Ďalšie témyNa prenájme chalúp sa dá zarobiť aj ušetriť

Na prenájme chalúp sa dá zarobiť aj ušetriť

Pandémia koronavírusu priniesla tvrdú ranu nielen pre cestovný ruch, ale aj pre prenájom nehnuteľností. Zákaz vychádzania, práca z domu a prepúšťanie vyhnali ľudí z miest. Najmä tí, ktorí za prácou dochádzali napríklad do Bratislavy, kde bývali v prenájme, už nemali dôvod ďalej platiť mesačný prenájom. To spôsobilo pád cien prenájmov nehnuteľností v mestách. Naopak záujem o chalupy ako rekreačné nehnuteľnosti výrazne stúpol. Ľudia ich kupujú, prenajímajú a trávia v nich voľný čas.

Atraktivita prenájmu chalúp naberá na intenzite aj kvôli obmedzenej prevádzke hotelov. Kým hotely boli určitú dobu zatvorené a po ich otvorení pretrvávajú obmedzenia, ich konkurencieschopnosť v porovnaní s chalupami klesá. Naopak, v rekreačnej nehnuteľnosti môžete vytvoriť svoju „bublinu“ a minimalizovať kontakt s ostatnými hosťami.

Keď si chcete chalupu prenajať

Záujemcovia o pobyt v prírode môžu prenájmom chalupy navyše ušetriť. Kvalitné ubytovanie je možné nájsť už od 10 eur za osobu na jednu noc. Z bohatej ponuky ubytovania si určite vyberie aj ten, kto túži po väčšom luxuse. V takom prípade sa musí pripraviť na to, že cena za jednu noc sa môže vyšplhať aj na niekoľko stoviek eur za chalupu.

Zdroj: Pexels.com

Široký výber nájdete na internete. Odporúčame využiť služby špecializovaných portálov, ktoré sa prenájmom nehnuteľností zaoberajú. Medzi overené zahraničné služby, na ktorých nájdete aj slovenské chalupy, patria Booking, Airbnb alebo Vrbo. Kto dôveruje radšej slovenským portálom, ten môže využiť Megaubytovanie alebo Hauzi. Najviac je možné ušetriť práve rezerváciou cez slovenské stránky.

Pri výbere ubytovania treba myslieť aj na to, že zahraničné portály si účtujú za svoje služby poplatky. Koncový zákazník tak zaplatí niekoľko percentný poplatok. Naopak slovenské stránky spájajú záujemcu o prenájom priamo s majiteľom nehnuteľnosti.

Pri výbere správnej chalupy je dôležité prečítať si recenzie predošlých hostí. V nich nájdete cenné informácie, ktoré napovedajú o kvalite samotného ubytovania. Práve používateľské recenzie môžu mať často zásadný vplyv pre výber správnej nehnuteľnosti.

Zároveň odporúčame pozrieť ponuky na viacerých portáloch. Mnoho prenajímateľov využíva rôzne služby a ich kombinácie. Navyše cena prenájmu nemusí byť na všetkých portáloch rovnaká. Netreba zabúdať na to, že pre prenájom prostredníctvom internetu je dôležité mať platobnú kartu, s ktorou je možné platiť online. S hotovosťou v tomto prípade vo väčšine prípadov nepochodíte. Všetky portály prijímajú len platby prostredníctvom internetu. Služba Booking v niektorých prípadoch umožňuje platbu až na mieste pri ubytovaní, no informácie o svojej platobnej karte musíte poskytnúť aj v tomto prípade.

Okrem platobnej karty je potrebné v rámci jednotlivých portálov vykonať aj registráciu. Pre tú budete musieť portálu poskytnúť informácie o sebe, vrátane informácií o občianskom preukaze. Ide o podobnú situáciu ako v prípade registrácie na recepcii hotela.

Keď chcete svoju chalupu prenajímať

Ste vlastníkom chalupy, no využívate ju len niekoľkokrát do roka? Hodil by sa vám ďalší príjem? V takom prípade je výhodné svoju nevyťaženú nehnuteľnosť prenajať. Nemusíte sa pritom báť, že by ste sa do nej už nedostali. O termínoch obsadenosti rozhodujete len vy.

Zdroj: Unsplash.com

Svoju chalupu môžete záujemcom ponúknuť prostredníctvom spomínaných portálov. V tomto prípade si je potrebné zvážiť poplatky, ktoré vo väčšine prípadov platí prevádzkovateľovi portálu samotný prenajímateľ. Platí to napríklad v prípade služieb Airbnb alebo Booking.

Airbnb je v tomto smere pre nájomcu “najlacnejšia” zahraničná platforma. Za svoje služby si účtuje 3 percentná z celkovej ceny. Booking má stanovený poplatok od 8 percent. Airbnb získava dodatočné financie tak, že poplatok účtuje aj samotnému hosťovi. Ide o sumu v závislosti od celkovej ceny vo výške od 5 až do 18 percent.

Ak chcete svoju nehnuteľnosť prenajať čo najvýhodnejšie, odporúčame pre najvyťaženejšie dni využiť služby slovenských portálov. Za využívanie ich služieb platíte mesačný paušálny poplatok. Naopak „hluché“ obdobia môže pomôcť zaplniť práve napríklad Booking alebo Airbnb, kde poplatok platíte až pri prenajatí nehnuteľnosti.

Prenajímatelia musia myslieť aj na odovzdávanie nehnuteľnosti, jej preberanie a upratovanie. Kým odovzdanie kľúčov môže prebehnúť bez potreby osobného kontaktu, upratovaniu je potrebné venovať viac pozorností. V niektorých prípadoch prenajímatelia nechávajú kľúče od chalupy v uzamykateľných schránkach, ku ktorým hosťom pošlú kód. Po ukončení ubytovania hosť kľúč vloží do danej schránky.

Ak tento systém odovzdávania kľúčov majiteľovi nehnuteľnosti nevyhovuje a nemôže sa každého odovzdania zúčastniť osobne, môže využiť napríklad služby niektorej z firiem, ktoré sa zaoberajú správou rekreačných nehnuteľností. Tieto špecializované firmy zabezpečia aj následné upratanie chalupy a jej pripravenie pre ďalších hostí.

Vďaka týmto službám majiteľ chalupy nemusí venovať čas svojej nehnuteľnosti. Ide o výhodný systém v prípade, že prenajímateľ sa trvalo zdržiava v iných miestach, ako sa chalupa nachádza. Netreba zabúdať na to, že táto služba niečo stojí a znižuje celkový zisk z prenájmu nehnuteľnosti. Firmy ponúkajúce tieto služby je možné nájsť prostredníctvom internetu.

ČLÁNKY Z ROVNAKEJ KATEGÓRIE

NEPREHLIADNITE

SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU

Relácia peniaze Facebook