O relácii

Dajte nám tip

Partneri relácie

Kontaktujte nás

Relácia peniaze na RTVS
Ďalšie témyŠtát a peniazeOčkovacie preukazy sú priepustka do sveta. Čo o nich potrebujete vedieť?

Očkovacie preukazy sú priepustka do sveta. Čo o nich potrebujete vedieť?

Zaočkovanosť Slovákov proti ochoreniu COVID-19 stúpa. Ľudia, ktorí už dostali vakcínu však dlhé mesiace dostávali rôzne potvrdenia, ktoré boli len v slovenskom jazyku. Okolité krajiny pritom od začiatku očkovacej kampane vydávajú jednotné certifikáty, ktoré sú aj v angličtine. Po novom začalo jednotné certifikáty vydávať aj Slovensko.

Ide o dočasný certifikát. Ten bude platiť do spustenia celoeurópskych očkovacích pasov. Slováci, ktorí boli zaočkovaní pred začiatkom vydávania dočasných certifikátov, môžu o ne dodatočne požiadať. Stačí vyplniť žiadosť na stránke korona.gov.sk. Žiadateľ musí uviesť svoje rodné číslo a emailovú adresu.

Po zadaní overovacieho kódu, ktorý príde na email aj formou sms správy, žiadateľ obdrží certifikát do 24 hodín. Jeho súčasťou je aj anglický preklad a QR kód.

Kam sa s certifikátom možno dostať?

Keďže zatiaľ nejde o jednotné európske riešenie, je na každej krajine, či bude slovenský očkovací certifikát uznávať, alebo nie. Aktuálne o akceptácii na Slovensku vydaného dokladu rozhodlo Rakúsko, Česko, Maďarsko a Bulharsko.

Pred vycestovaním do konkrétnej krajiny odporúčame overiť, či daný štát akceptuje slovenský certifikát. Zároveň si treba dať pozor aj na druh vakcíny. Nie každý štát akceptuje všetky vakcíny.

Zatiaľ všetky krajiny, ktoré povolia vstup na svoje územie ľuďom so slovenským certifikátom akceptujú vakcíny registrované v Európskej únii. Ak ste napríklad zaočkovaní ruskou vakcínou Sputnik V, do Rakúska sa bez testu nedostanete. Naši západní susedia budú na vám nazerať, akoby ste neboli zaočkovaní. Na Slovensku sa touto neregistrovanou vakcínou začína očkovať 7. júna.

Naopak, niektoré krajiny akceptujú aj tie vakcíny, ktorými sa v Európe neočkuje. Napríklad Bulharsko na svoje územie povolí vstup ľuďom, ktorí sú plne zaočkovaní jednou z nasledovných vakcín: Pfizer-Biontech, AstraZeneca AB, SK Bioscience Co Ltd, Moderna, Janssen-Cilag International NV, Serum Institute of India, Sinopharm, Sinovac Biotech Ltd., Sputnik V.

Čo v prípade ak krajina náš certifikát neakceptuje?

Ak krajina, do ktorej sa chystáte neakceptuje slovenský certifikát, neznamená to, že sa do nej nedostanete. Musíte sa však riadiť pravidlami, ktoré platia pre nezaočkovaných ľudí, prípadne počkať na vydávanie európskeho očkovacie pasu v prípade, že chcete vycestovať v rámci únie.

Väčšina krajín na svoje územie pustí ľudí, ktorí sa preukážu negatívnym výsledkom PCR testu, ktorý nie je starší ako 72 hodín. Spomínané Bulharsko akceptuje aj výsledky antigénových testov. Navyše niektoré krajiny, ako napríklad Grécko, vyžadujú pred vstupom na svoje územie vyplnenie špeciálneho formulára.

ČLÁNKY Z ROVNAKEJ KATEGÓRIE

NEPREHLIADNITE

SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU

Relácia peniaze Facebook