O relácii

Dajte nám tip

Partneri relácie

Kontaktujte nás

Relácia peniaze na RTVS
Kto šetrí, má za triAko ušetriť, keď chceme cestovať? Vyskúšajte tieto tipy

Ako ušetriť, keď chceme cestovať? Vyskúšajte tieto tipy

V poslednej relácii bol našim hosťom Martin Hanzel, cestovateľ, ktorý založil portál Tour De Svet, kde ľudí informuje o možnostiach lacného cestovania. Svojim sledovateľom radí, ako a kde nájsť lacné letenky, lístky či ubytovanie. V tomto článku vám niektoré z týchto rád sprostredkujeme.

Lacné letenky a cestovné lístky

Existuje veľa internetových portálov, ktoré porovnávajú ceny leteniek z rôznych zdrojov a hľadajú tie najnižšie ceny. Toto sú tie najúspešnejšie:

Na týchto portáloch jednoducho napíšete, odkiaľ a kam chcete cestovať, kedy približne chcete vyraziť a vrátiť sa, koľkí budete – a portál vám následne ponúkne najlepšie alternatívy na cestovanie. „Výhoda je tá, že človek si vie porovnať viacero dodávateľov, viacero predajcov, a vie si nájsť tú najlepšie ceny leteckých spoločností“.

Najlepšie však niekedy neznamená automaticky najlacnejšie. Niekedy ako najlacnejšiu alternatívu ponúkne systém cestu so 4 prestupmi a 10 hodinami cestovania navyše. Vtedy je zrejme trošku drahšia alternatíva s jedným prestupom a trvajúca o 10 hodín menej tou lepšou. Všetky takéto možnosti vám horeuvedené portály ukážu, a je už iba na vás, ktorú si vyberiete.

Veľkým pozitívom týchto portálov je, že dnes už ponúkajú nielen hľadanie lacných leteniek, ale aj lacných ciest vlakom či autobusom. Dokonca tieto prostriedky niekedy kombinujú, aby našli najlepšiu cestu do konečnej destinácie.

Lacné ubytovanie

Internetové portály založené na rovnakom princípe existujú aj na porovnávanie cien ubytovania. Fungujú tak, že vám napríklad pre jeden hotel nájdu 4 cenové ponuky zo 4 rôznych stránok a vyberú tú najlepšiu. Tu sú tie najznámejšie:

Hľadať lacné ubytovanie je taktiež možné cez overené stránky, ktoré priamo uverejňujú ponuky ubytovania po celom svete. Medzi také patria napríklad:

Pre Martina Hanzela z Tour De Svet sú vyššie uvedené porovnávače cien zaručeným spôsobom, ako ušetriť pri objednávaní ubytovania – a odporúča ich ako prvú zastávku pri hľadaní najlacnejších cenových ponúk.

Pokročilí však porovnávajú všetky alternatívy na trhu. Dokonca aj tie, ktoré sa na prvé zamyslenie môžu zdať drahšie – cestovné kancelárie a cestovné agentúry. Martina sme sa preto opýtali, či je lepšie kupovať ubytovanie cez cestovnú kanceláriu, cestovnú agentúru alebo napriamo. „Na to neexistuje správna odpoveď, lebo všetky tieto tri varianty majú v istých momentoch svoje výhody,“ hovorí. Z jeho pohľadu záleží napríklad aj na destinácii. Vezmime si takú klasickú dovolenkovú destináciu ako Egypt – tam sa môže človeku častokrát stať, že keď si hľadá iba ubytovanie, nájde najlacnejšiu ponuku z cestovných kancelárií, ktoré majú s hotelmi zazmluvnené nižšie ceny ako aktuálne trhové ceny. Avšak, v iných prípadoch môžeme nájsť najnižšiu cenovú ponuku na ubytovanie napr. na portále www.trivago.com. Vždy záleží na situácii.

Z odpovedí cestovateľa Martina Hanzela je však jedna vec jasná. Na internete vieme nájsť letenky, cestovné lístky či ubytovanie v zahraničí za perfektné ceny, len treba vedieť hľadať. Okrem všetkých tipov na stránky, ktoré sme vám spísali vyššie odporúčame aj Martinovu facebookovú skupinu Tour De Svet na https://www.facebook.com/groups/TourDeSvet/, kde si môžete pýtať rady od skúsených cestovateľov a kde pravidelne pridáva zaujímavé a lacné ponuky na cestovanie, ktoré práve objavil.

ČLÁNKY Z ROVNAKEJ KATEGÓRIE

NEPREHLIADNITE

SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU

Relácia peniaze Facebook