O relácii

Dajte nám tip

Partneri relácie

Kontaktujte nás

Relácia peniaze na RTVS
Ďalšie témyŠtát a peniazeCestovné poistenie môže byť v čase covidu nevyhnutnosťou

Cestovné poistenie môže byť v čase covidu nevyhnutnosťou

Ak sa rozhodneme v čase pandémie koronavírusu cestovať, je na mieste uvažovať nad pripoistením sa pre prípad, že sa v zahraničí nakazíme a vzniknú nám neočakávané (často značne vysoké) náklady. Tieto náklady navyše nám môžu vzniknúť z liečenia sa v zahraničí, testovania, z dodatočného ubytovania počas povinnej karantény, príp. aj z objednávania nových leteniek alebo cestovných lístkov na cestu naspäť domov.

„Všetky tieto náklady sa vedia vyšplhať do niekoľkých tisíc za osobu. Ak sme tam štyria, tak je to zrazu 15 000€ úplne bez problémov,“ hovorí cestovateľka Janka z blogu Travelhacker.

Preto, v čase zvýšeného rizika choroby v zahraničí, je pred cestovaním viac ako žiadúce si vybrať také poistenie, príp. pripoistenie, ktoré nám tieto náklady kryje.

Čo by malo covid poistenie kryť

Každá poisťovňa ponúka trošku odlišné covid pripoistenie. Preto je veľmi dôležité, aby sme si vybrali to, ktoré sa nám na našu cestu hodí najviac a eliminuje najväčšie riziká, ktorým budeme vystavení. Odporúčame sústrediť sa na dve oblasti: pred odcestovaním a počas zahraničnej cesty, ak ochorieme na COVID-19.

Ak sa nejedná o krátku dovolenku v susednej krajine, je často dôležité, aby sme sa kryli pre prípad, že ochorieme na COVID-19 a celú dovolenku budeme musieť zrušiť. Dobré covid pripoistenie by malo mať teda kryté storno cestovných nákladov (lístky či letenky) aj ubytovania, v prípade, že pred odcestovaním ochorieme.

Ak počas zahraničnej cesty ochorieme, chceme byť krytí pred vysokými nákladmi na liečbu ochorenia a dodatočnými nákladmi na ubytovanie a presun cesty naspäť. Keď si vyberáme pripoistenie, ktoré má tieto udalosti kryť, sústredíme sa na to, či obsahuje preplatenie lekárskej starostlivosti, liekov, nemocničného lôžka, povinného testovania, karanténneho ubytovania, presunov lístkov/leteniek či rovno nákupu nových leteniek späť domov.

Čo sa týka poistnej sumy, je rozdiel, či cestujeme do tzv. „zelených“ (málo rizikových) krajín alebo do oranžových/červených (viac rizikových) krajín. Ivan Kahanec, finančný analytik, v relácii Peniaze povedal, že v prípade v prípade zelených krajín nám stačí klasické poistenie do sumy 20-25 tisíc eur. Na druhej strane, ak človek cestuje do viac rizikových krajín, v takom prípade je na mieste pripoistenie, príp. si dať najvyšší balík v poisťovni, kde je poistná suma aj 40-50 tisíc eur.

Kreditné karty

Často sa spoliehame na to, že sme poistení v rámci kreditnej karty. V prípade zelených krajín je to v zásade pravda, hovorí Ivan Kahanec. Pri cestovnom poistení cez kreditnú kartu je však často poistná suma relatívne nízka. V prípade málo rizikových krajín je teda cestovné pripoistenie na zváženie – podľa rizík, ktoré nám počas danej zahraničnej cesty hrozia.

Vo viac rizikových krajinách spravidla poistenia vrámci kreditných kariet nekryjú náklady spojené s ochorením COVID-19, takže je covid cestovné pripoistenie na mieste.

Určite ale platí, že prvý krok je oboznámenie sa s podmienkami cestovného poistenia, ktoré máme v rámci našich kreditných kariet k dispozícii. A ak nám v ňom niečo chýba, hľadáme najlepšiu ponuku v poisťovniach.

ČLÁNKY Z ROVNAKEJ KATEGÓRIE

NEPREHLIADNITE

SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU

Relácia peniaze Facebook