O relácii

Dajte nám tip

Partneri relácie

Kontaktujte nás

Relácia peniaze na RTVS
Ďalšie témyBanky pre ľudíNajčastejšie podvody pri online nakupovaní, na ktoré by si mal dávať pozor...

Najčastejšie podvody pri online nakupovaní, na ktoré by si mal dávať pozor každý nakupujúci

Veľká väčšina z nás už pravidelne nakupuje cez internet, avšak povedomie o podvodoch na internete je stále veľmi malé. V tomto článku vám predstavíme najčastejšie online nákupné podvody, na ktoré by sme si všetci mali dávať pozor.

Overené zariadenie, cez overenú sieť, s aktualizovaným softvérom

Odborník na internetovú bezpečnosť, Ondrej Kubovič, pre reláciu Peniaze vymenoval základné kritériá bezpečných platieb na internete: „V prvom rade si treba byť istý tým zariadením, cez ktoré sa pripájam – čiže niečo, čo je dôveryhodné. Môj mobil alebo počítač, ktorý naozaj poznám, nie niečo v internetovej kaviarni. V druhom rade je treba bezpečné pripojenie. Tam sa zase bavíme o tom, že domáca sieť, pracovná sieť. Nie niekde vonku, kde je verejná wifi. A v treťom rade, či je aktualizovaný operačný systém a či sú aktualizované aplikácie aplikácie, ktoré na tú platbu využívam.“

Všetky tieto kritériá nám vyhrajú pol boja s podvodníkmi, pretože tí využívajú buď chyby v systémoch (aktualizácie plátajú najmä takéto chyby), alebo ľudské chyby, kedy podvodníkom naše citlivé údaje priamo ponúkneme – napr. cez podvodné emaily alebo rovno cez podvodné eshopy.

Podvodné emaily

Bežný spôsob, ktorým podvodníci získavajú citlivé informácie od ich obetí, sú podvodné emaily. Môže to byť email, ktorý sa tvári ako oficiálny email banky, vyzve Vás ísť na stránku banky a spravili nejaký úkon. Vy kliknete na odkaz, dostanete sa na stránku, ktorá vyzerá ako bežná stránka Vašej banky, zadávate prihlasovacie údaje a… práve ste dali Vaše prihlasovacie údaje do banky podvodníkom. Webstránka nebola stránka banky, ale špeciálne pripravená webstránka podvodníka, ktorá vyzerá presne ako prihlasovanie sa do internetbankingu.

Najlepší spôsob, ako sa vyhnúť týmto podvodom, je zo zásady neklikať na odkazy z mailov, lebo nikdy neviete, kam Vás dostanú. Druhá najlepšia alternatíva – ak už musíte klikať na odkaz v maili, je dobre skontrolovať email odosielateľa. Ten sa totiž môže zdať ako legitímny, no keď si ho prečítate pozorne, môžete zistiť, že sa líši od oficiálnej mailovej adresy banky aj v zmene jedného písmena. Rovnako, ak kliknete na odkaz, tiež si skontrolujte, na akú stránku ste prišli. Ak je to napr. tatrebanka.sk, určite tam žiadne údaje nevypĺňajte.

Podvodné webstránky

Aby sme sa vyhli podvodom, mali by sme nakupovať výhradne na overených webstránkach. Často sa stáva, že pri hľadaní najlepšej ceny zablúdime na eshop, o ktorom sme nikdy nepočuli. Vyzerá v poriadku, žiadny moderný dizajn, ale ujde, má najlepšiu cenu, tak prečo si odtiaľ neobjednať.

Práve takáto stránka však môže byť buď priamo podvodnícka, alebo infikovaná škodlivým kódom, ktorý o vás zbiera údaje. Ak by ste pri objednávaní cez takúto webstránku napr. zadali údaje vašej kreditnej karty, môže sa stať, že by ste prišli o peniaze, ktoré na nej máte. Preto nikdy nezadávajte akékoľvek citlivé údaje na neoverené webstránky. Optimálne v takom prípade jednoznačne voľte platbu na dobierku.

ČLÁNKY Z ROVNAKEJ KATEGÓRIE

NEPREHLIADNITE

SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU

Relácia peniaze Facebook