O relácii

Dajte nám tip

Partneri relácie

Kontaktujte nás

Relácia peniaze na RTVS
Kto šetrí, má za triAko si zostaviť dobrý rodinný rozpočet

Ako si zostaviť dobrý rodinný rozpočet

Na to, aby sme mohli robiť správne rozhodnutia pre naše financie, potrebujeme mať o nich prehľad. Jedným z nástrojov, ktorý nám to umožňuje, je rodinný rozpočet. Pod týmto pojmom si možno 100 ľudí predstaví 100 rôznych vecí, avšak definícia rodinného rozpočtu je jasná – je to finančný plán domácnosti, resp. všetkých členov domácnosti, ktorého hlavným cieľom je zdravá správa rodinných financií.

Komunikácia o rodinných financiách je dôležitá

Ako pre reláciu Peniaze povedal Peter Gurecka, riaditeľ Partners Group, „Každá rodina by mala komunikovať o financiách a financie by mali byť súčasťou rodinných rozhovorov. Práve rodinný rozpočet je ideálnou témou, kedy sa rodina môže o týchto veciach baviť – koľko plánuje minúť, čo všetko si môže tento rok dovoliť. Zároveň je to skvelý prostriedok ako naučiť deti v domácnosti, že rodiná má nejaké obmedzené zdroje a z tých musí vyžiť“.

Kroky k zostaveniu rodinného rozpočtu

Nezáleží na tom, či si robíme rozpočet na mesiac, štvrťrok, polrok či celý rok, podľa Eleny Kohútikovej, podpredsedníčky dozornej rady VÚB, je úplne prvý krok pri zostavovaní rodinného rozpočtu odhadnúť, aké očakávame počas daného obdobia príjmy. Zo zásady tam nezapočítavame mimoriadne (neisté) príjmy – s tými počítame, až keď ich reálne dostaneme.

Druhý krok je podľa Petra Gurecku rozdeliť si očakávané výdavky na bežnú spotrebu (strava, oblečenie, domácnosť a pod.), splátky úverov (bývanie, pôžičky), sporenie (investovanie, plány či sny, škola pre deti, dôchodok), do rezervy (nepredvídané udalosti).

Tieto druhy výdavkov odporúča Peter Gurecka rozvrhnúť nasledovne: maximálne 40% bežná spotreba, maximálne 30% splátky úverov, minimálne 20% sporenie a približne 10% do rezervy.

Časté chyby pri tvorbe rodinného rozpočtu

Veľkou výhodou rodinného rozpočtu je, že na jednom mieste jasne vidíme, či spravujeme rodinné financie zodpovedne a náš majetok zveľaďujeme alebo, naopak, máme priestor na zlepšenie.

Jednou z častých chýb je zlé klasifikovanie neočakávaných výdavkov. Peter Gurecka z Partners Group sa často stretáva napríklad so situáciami, kedy ich klienti „neočakávali“ výdavky spojené s Vianocami, narodeninami, svatbami či platením daní. Všetky tieto výdavky si však dopredu naplánovať vieme. Ako hovorí, „na Vianoce sa dá pripravovať už od januára.“

Ďalšou z častých chýb je prílišný optimizmus pri tvorbe rodinného rozpočtu – napr. počítanie s príjmami, ktoré sú neisté, hovorenie si, že „veď na to nejako zarobím“. Rodinný rozpočet odporúčame robiť realisticky až konzervatívne.

Chyba, ktorú robí veľa ľudí, je tiež ad hoc navyšovanie očakávaných výdavkov. Povedzme, že máme na Vianoce vyčlenených 500 EUR, avšak nájdeme darček, ktorý je krajší, lepší, možno v zľave, ale celkovo nám to zvýši vianočné náklady na 650 EUR. Často si povieme, že veď je to iba malý rozdiel – veď na to nejako počas roka zarobíme. S takýmito rozhodnutiami sa však stretávame na mesačnej báze a podobné navýšenia sa môžu v konečnom dôsledku značne nakopiť. V takýchto prípadoch odporúčame väčšinou striedmosť a míňanie iba peňazí, ktoré máme.

ČLÁNKY Z ROVNAKEJ KATEGÓRIE

NEPREHLIADNITE

SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU

Relácia peniaze Facebook