O relácii

Dajte nám tip

Partneri relácie

Kontaktujte nás

Relácia peniaze na RTVS
InvestovanieAko začať s investovaním

Ako začať s investovaním

V minulom dieli relácie Peniaze sme hovorili o tom, že odborníci na financie odporúčajú, aby sme aspoň 20% našich príjmov smerovali do budúcnosti, na naše ciele, sny, plány a najmä dôchodok. Jedným zo spôsobov, ako si odkladať peniaze na budúcnosť je ich dlhodobé investovanie.

Investovanie je, v skratke, používanie zdrojov (väčšinou peňazí) s cieľom v budúcnosti vytvoriť zisk, príp. generovať príjem. Môžeme investovať do podnikania, ale aj do realít, drahých kovov, komodít či iných aktív.

Hlavné skupiny investičných aktív

Dnes na trhu existuje veľké množstvo investičných príležitostí. Tu sú hlavné skupiny investičných aktív, do ktorých sa dá investovať:

  • Hotovosť – je to minimálne riziková investícia, avšak v dlhodobom horizonte prináša držanie hotovosti stratu kvôli zvyšujúcej sa inflácii.
  • Dlhopis – je to často nízko riziková investícia, reprezentujúca pôžičku, ktorú dáva investor dlžníkovi.
  • Akcia – je to viac riziková investícia, ktorá reprezentuje istý podiel investora v spoločnosti, ktorej akciu vlastní.
  • Fond – spravidla ich rozdeľujeme na podielové fondy a ETF-ká (na burze obchodované fondy). Investovanie do fondov spravidla znamená, že správcovská spoločnosť nahromadí peniaze od viacerých investorov a za tieto peniaze potom nakupuje investičné aktíva podľa stanovenej investičnej stratégie. Fondy môžu byť spravované aktívnejšie (vyššie poplatky) alebo pasívnejšie (nižšie poplatky).
  • Reality – je to typ investície, kedy kupujeme nehnuteľnosti s cieľom buď si vytvoriť pravidelný príjem, alebo s cieľom ich neskôr predať a vytvoriť zisk.
  • Komodity – je to typ investície, kedy kupujeme a predávame hmotné aktíva ako napr. ropu, cukor, platinu či zlato.
  • Kryptomena – je to v tomto momente typ špekulatívnej investície, kedy kupujeme a predávame digitálnu menu.

Kde investovať

„Celý investičný biznis je odvetvie ako akékoľvek iné. Keď v ňom chcem byť úspešný, musím mať nejaké vedomosti, nejaké skúsenosti, sledovať trh. Investičný účet sa otvoriť dá, vie to ktokoľvek, ale už sám úspešne dlhodobo a udržateľne investovať také jednoduché nemusí byť,“ povedal pre reláciu Peniaze investičný sprostredkovateľ Martin Babocký.

Preto začiatočníkom rozhodne neodporúčame hneď začať investovať na vlastnú päsť. Áno, pri takomto investovaní sa stretávame s najnižšími poplatkami, ale riziko je veľmi vysoké. Až keď spoznáme trh, a zistíme, kde sú výhodné investičné príležitosti, je na mieste začať investovať sám.

Ak investovať nechcete aktívne sami, odporúčame napríklad investovanie cez banky, ktoré ponúkajú rôzne investičné produkty, v závislosti od Vašej preferencie pomeru výnosov/rizika. Druhá možnosť je investovanie cez overených finančných sprostredkovateľov, ktorí trh dobre poznajú a každý deň sa venujú hľadaniu dobrých investičných príležitostí.

ČLÁNKY Z ROVNAKEJ KATEGÓRIE

NEPREHLIADNITE

SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU

Relácia peniaze Facebook