O relácii

Dajte nám tip

Partneri relácie

Kontaktujte nás

Relácia peniaze na RTVS
Kto šetrí, má za triKto šetrí, má za tri: Moderné vykurovanie domácností

Kto šetrí, má za tri: Moderné vykurovanie domácností

Dnes sme sa rozprávali s Miroslavom Mitálom, odborníkom spoločnosti SPP. V rozhovore sa dozviete o trendoch vo vykurovaní domácností, o obnoviteľných palivách aj o nových technológiách, ktoré môžu domácnosti využiť na efektívne a ekologické vykurovanie.

Mnoho domácností stále využíva vykurovanie uhlím a drevom, čo má však negatívny dopad na životné prostredie a ako sa nám dýcha. Aké sú najnovšie trendy v domácnostiach?

Je pravda, že stále ešte existujú domácnosti, ktoré spaľujú uhlie alebo drevo. Avšak vnímame klesajúci trend spaľovania týchto fosílnych palív. Vnímame aj to, že sa pripájajú nové odberné miesta, a samozrejme, že ľudia využívajú plynové kotle.

Iné alternatívne riešenia sú zelené technológie, najmä solárne, plyn či elektrina. Je možné ich vôbec cenovo porovnať s týmito tuhými palivami?

Je potrebné rozdeliť technológie a palivá. Technológie pomáhajú šetriť palivá, ktoré spotrebúvame my v domácnosti. Samozrejme, solárne panely sú cenovo dostupnejšie ako to bolo v minulosti, avšak stále je tam nejaká počiatočná investícia. Tú je možné efektívne nastaviť aj nejakým finančným produktom, aby to nebola príliš vysoká záťaž pre tú konkrétnu domácnosť. Potom sú tu palivá – zemný plyn alebo elektrina – ktoré poháňajú našu domácnosť. Tam vieme zvoliť efektívne aj kotol, ktorý už môže spaľovať menej zemného plynu, ale má rovnakú pridanú hodnotu, ako keby to bolo aj z fotovoltaických panelov.

Za najekologickejšie riešenie sa považujú solárne panely, ktoré dotuje aj štát. Ľudí však odrádza to, že nemajú pozemky, na ktoré nedopadá celý deň slnko. Malo by ich to odradiť?

Určite nie. Je potrebné prepočítať, koľko slnečného svitu je v danej oblasti, aký dopad to má na domácnosť – z pohľadu, koľko elektriny spotrebuje. Môže sa pokojne stať, že bude postačovať množstvo slnečného svitu, ktoré je v danej oblasti. Je, samozrejme, jednochšie, ak je domácnosť v južnejšej časti Slovenska, ale nie je to nevyhnutné.

Je možné sa na tento problém pozerať len z hľadiska ceny alebo by sme skôr mali rozmýšľať nad dopadom na klímu a na budúce generácie?

Samozrejme, vyžaduje si to počiatočnú finančnú investíciu. Na druhú stranu, a som presvedčený o tom, že tá je dôležitejšia, my teraz chránime ovzdušie, našu prírodu a nás ľudí, aby sme potom nemuseli doplácať na nejaké negatívne dopady spôsobené práve nami – tým, že používame napríklad nevhodné palivá.

V súčasnosti sa veľmi veľa rozpráva o znižovaní uhlíkovej stopy. Ako sa k tomu môžeme v bežnom živote postaviť?

Veľmi jednoducho, práve využívaním alternatívnych, obnoviteľných zdrojov energie. Napríklad využívaním solárnych panelov.

ČLÁNKY Z ROVNAKEJ KATEGÓRIE

NEPREHLIADNITE

SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU

Relácia peniaze Facebook