O relácii

Dajte nám tip

Partneri relácie

Kontaktujte nás

Relácia peniaze na RTVS
Kto šetrí, má za triKto šetrí, má za tri: Ako znížiť náklady na energie v domácnosti

Kto šetrí, má za tri: Ako znížiť náklady na energie v domácnosti

Okrem číhajúcej tretej vlny, nám jeseň priniesla aj správy o zvyšujúcich sa cenách energií. Ako si správnou investíciou pomôcť, aby nás účty za energie nezničili, o tom si povieme v našej pravidelnej rubrike Kto šetrí, má za tri. Na naše otázky nám odpovedali energetickí experti Dávid Kudroč (DK) a Andrej Fáber (AF).

Čo potrebujeme na to, aby sme vykonali energetický audit?

DK: Najideálnejšia je situácia, ak máme [k dispozícii] kompletný projekt skutočného vyhotovenia, kde sú zaznačené všetky zmeny, ktoré boli počas stavby vykonané oproti realizačnej dokumentácii.

Správne nastavenie vedia energetici pripraviť po obhliadke domu, prezretí dokumentácie a faktúr za energie. Je pravda, že parametre domu významne ovplyvňujú spotrebu energie?

DK: Záleží od druhu budovy a umiestnenia. Rozdiel napr. medzi dvoma budovami, jednou na juhu Slovenska a druhou v Tatrách, môže byť enormný. Iba pri streche sa môžeme baviť o potenciálnych úsporách 80% nákladov na energie, ak na nej máme kvalitnú tepelnú izoláciu,“ objasňuje pán Kudroč.

Po obhliadke domu a zhodnotení dodaných podkladov vie energetik odporučiť riešenia, ktoré majiteľovi domu môžu ušetriť významé sumy. O aké riešenia sa jedná?

DK: Rozdelil by som to na dve časti. Pasívne opatrenia, teda nastavenie teploty vykurovacej vody na kúrenie, príp. nastavenie teploty užitkovej vody, ktorou sa sprchujeme. Taktiež môžeme nastaviť aj časové pásma, kedy vykurujeme dom. Potom sú tu opatrenia, ktoré nazývame aktívne, čiže už náročnejšie na investíciu. Takým je napríklad výmena kotla za tepelné čerpadlo.

Pri pasívnych prvkoch hovoríme o 10, pri extrémnych prípadoch až 20, percentách ušetrenej energie. Pri aktívnych prvkoch si uveďme konkrétny príklad – už spomínaná výmena elektrického kotla za tepelné čerpadlo nám podľa konzervatívneho odhadu ušetrí až 50% energií.

Predstavme si príklad rodinného domu s bazénom, o veľkosti približne 150m2. Koľko môže domácnosť ušetriť, ak by využila pasívne či aktívne prvky, ktoré ste spomínali?

V tomto konkrétnom prípade, kde je fakturovaná ročná čiastka za energie 4500 eur, pri pasívnych prvkoch je konzervatívny odhad približne 500-700 eurová úspora za rok a pri aktívnych prvkoch je konzervatívny odhad úspory približne 3 000 – 3 500 eur za rok.

S tým, či sa domácnosti oplatí investovať do tepelného čerpadla, fotovoltiky alebo solárneho panela, nám vie pomôcť nezávislý energetický auditor. Upozorniť by nás mal aj na možnosť čerpania podpory z programu Zelená domácnosť. Ako ľudia tento program na Slovensku využívajú?

AF: Bolo tam nárokovaných veľa financií. Podľa štatistík doterajších inštalácií rôznych zdrojov (solárne kolektory, fotovoltické elektrárne, kotle na biomasu či tepelné čerpadlá), ich bolo inštalovaných už niekoľko tisíc po celom Slovensku a tie dotácie sú naozaj zaujímavé, až 50 percentné.

ČLÁNKY Z ROVNAKEJ KATEGÓRIE

NEPREHLIADNITE

SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU

Relácia peniaze Facebook