O relácii

Dajte nám tip

Partneri relácie

Kontaktujte nás

Relácia peniaze na RTVS
Kto šetrí, má za triDôchodkové sporenie: lepšie v garantovanom alebo negarantovanom fonde?

Dôchodkové sporenie: lepšie v garantovanom alebo negarantovanom fonde?

Približne 69% peňazí v II. pilieri dôchodkového systému sporia Slováci v garantovaných dôchodkových fondoch. Sporenie v negarantovaných zmiešaných, akciových či indexových dôchodkových fondoch však môže priniesť oveľa väčšie výnosy.

Téma správneho nastavenia dôchodkového sporenia je dôležitá najmä pre mladých dobrovoľných sporiteľov a ľudí v strednom veku, pre ktorých môže byť sporenie v dôchodkových fondoch, investujúcich aj do akcií a indexov, dobrý spôsob, ako zhodnotiť vlastné úspory.

Garantované dôchodkové fondy poskytujú minimálne výnosy, pretože investujú najmä do najmenej rizikových aktív ako sú hotovosť a dlhopisy. Nazývajú sa „garantované“, pretože dôchodkové správcovské spoločnosti, ktoré tieto fondy spravujú, sporiteľom garantujú, že v horizonte 10 rokov neprerobia. Tieto fondy sú najlepšie pre ľudí v pokročilejšom veku, blízko pred dôchodkom, ktorí chcú s minimálnym rizikom udržať hodnotu ich úspor v II. pilieri.

Negarantované dôchodkové fondy, na druhú stranu, poskytujú vyššie výnosy, pretože investujú do rizikovejších aktív, napríklad do akcií. Nazývame ich „negarantované“, pretože dôchodkové správcovské spoločnosti pri nich neposkytujú garanciu udržania hodnoty nasporených peňazí v 10 ročnom horizonte, ako pri garantovaných fondoch. Tieto fondy sú najlepšie pre mladých ľudí a ľudí v strednom veku, ktorí plánujú sporiť dlhodobo a preto im až tak neprekážajú krátkodobé trhové výkyvy (volatilita trhov).

Sporiteľ si môže vybrať, v akom dôchodkovom fonde si sporí. Ak rozmýšľate nad zmenou fondu, do ktorého si sporíte na dôchodok, prípadne nad rozdelením sporenia do viacerých fondov v rámci II. piliera, odporúčame vám kontaktovať finančného poradcu, ktorý vám odborne poradí, čo je pre vás vo vašej aktuálnej situácii najlepšia alternatíva.

ČLÁNKY Z ROVNAKEJ KATEGÓRIE

NEPREHLIADNITE

SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU

Relácia peniaze Facebook