O relácii

Dajte nám tip

Partneri relácie

Kontaktujte nás

Relácia peniaze na RTVS
InvestovanieO umení a nehnuteľnostiach

O umení a nehnuteľnostiach

Umenie má schopnosť zvýšiť hodnotu nehnuteľnosti. Keď predávame či kupujeme nehnuteľnosť, umenie môže byť práve ten prvok, ktorý naplno ukáže potenciál nehnuteľnosti a maximalizuje tak hodnotu celej nehnuteľnosti. Rozlišujeme medzi dvoma formami umenia v nehnuteľnostiach.

Umenie, ktoré je odčlenené od nehnuteľnosti

V prvom rade ide o umenie, ktoré príde do nehnuteľnosti po dokončení stavby. Jedná sa o akékoľvek umelecké predmety, od lámp a lustrov, cez sochy či reliéfy, až po obrazy. V takom prípade môžeme nehnuteľnosť predávať buď s týmto umením, alebo sa môžeme rozhodnúť si ho vziať so sebou a predávať iba holý byt, dom či inú nehnuteľnosť.

Ak sa rozhodnete do takéhoto umenia investovať, aby ste zvýšili hodnotu vašej nehnuteľnosti, musíte brať do úvahy, že nie vždy to vyjde. Aby nastal synergický efekt, nehnuteľnosť sa s umeleckým predmetom musí dopĺňať a musia budiť spolu lepší dojem, ako oddelene. Ak nájdete takýto umelecký predmet, je to výborná investícia.

Ak však netrafíte, môže sa stať, že potenciálny majiteľ tento predmet nebude vedieť oceniť a nebude ho chcieť kúpiť spolu s nehnuteľnosťou. Aby sa tomuto majitelia nehnuteľností vyhli, v dnešnej dobe už niektorí prizývajú umelcov priamo k stavbe.

Umenie, ktoré je súčasťou nehnuteľnosti

V druhom rade ide o „site-specific“ umenie, ktoré vytvoril umelec iba pre danú nehnuteľnosť a je jej úplnou súčasťou. V takom prípade sa umelcovi medze nekladú – takéto umelecké diela môžu byť čokoľvek od reliéfov v stenách, cez špeciálne navrhnuté lampy až po umelecké prevedenie terás či jazierok.

Slovenský umelec Ašot Haas v rozhovore pre Peniaze povedal, že site-specific dielo spôsobuje, že „nehnuteľnosť odrazu dýcha, nielen tým smerom holých stien, ale komunikuje aj s rôznymi inými materiálmi či svetlom.“ Nemenej dôležitý je aj príbeh, ktorý umelec pre nehnuteľnosť vytvára. „Dôležitý je aj krok výtvarníka, ktorým tam, po komunikácii s klientom, prináša nejaké nové dejstvo a nový pohľad na realitu,“ vysvetľuje Ašot Haas.

Samozrejme, keďže site-specific diela sú robené na mieru pre daného klienta a danú nehnuteľnosť, sú často aj o poznanie drahšie. Vyvážené je to však faktom, že pri predaji môže takéto umenie značne zvýšiť hodnotu nehnuteľnosti, ktorej je súčasťou.

Alebo nebudete musieť zaplatiť nič a zhodou okolností vám z večera do rána Banksy zvýši hodnotu nehnuteľnosti 10-20 násobne, ako majiteľovi tohto domu v anglickom Bristole.

Aachoo!, dielo Banksyho v Bristole. Fotografka: Rebecca Naden/Reuters
ČLÁNKY Z ROVNAKEJ KATEGÓRIE

NEPREHLIADNITE

SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU

Relácia peniaze Facebook