O relácii

Dajte nám tip

Partneri relácie

Kontaktujte nás

Relácia peniaze na RTVS
Kto šetrí, má za triKto šetrí, má za tri: Správne navrhnutá budova ušetrí vlastníkovi v budúcnosti...

Kto šetrí, má za tri: Správne navrhnutá budova ušetrí vlastníkovi v budúcnosti tisícky eur

Ak sa rozhodneme investovať do realít, je veľmi dôležité, aby bola nehuteľnosť energeticky nenáročná. Najmä v období, keď prichádza k významnému zvyšovaniu cien energií a nevieme, čo nás v budúcnosti čaká. Plánovanie energeticky úsporneho domu má niekoľko pravidiel, na ktoré by sme mali myslieť.

„Netreba zabúdať, že samotný tvar domu alebo jeho orientácia majú zásadný vplyv na efektivitu alebo energetickú bilanciu domu. Členitosť strechy alebo množstvo výklenkov výrazne ovplyvňuje energetické a tepelné straty. Až 80% tepelných strát na dome prechádza cez jeho strechu,“ hovorí Dávid Kudroč, energetický expert SPP.

Energetici radia, aby sme pri plánovaní domu prizvali tzv. energetických audítorov, ktorí spolupracujú s projektantmi, aby sme sme čo najefektívnejšie pripravili projekt, pretože po výstavbe je už neskoro.

„Od samotného začiatku stavby je dobré, ak je prítomný energetický audítor alebo niekto, kto je zodpovedný za energetickú efektivitu výstavby tohto domu. Už maličké detaily ako kotvenia alebo prestupy majú zásadný vplyv na to, aký bude tepelný komfort v budove,“ pokračuje Dávid Kudroč.

Takýto energetický expert vás vyjde na 300 až 1000 EUR, podľa veľkosti nehnuteľnosti. Efektívne navrhnutý dom však dokáže počas rokov majiteľovi až tisíce.

Majitelia dnes už investujú aj do bazénov. Energetického experta Dávida Kudroča sme sa preto na koniec tiež opýtali, ako ich plánovať tak, aby nás účty za energie následne finančne nezruinovali. „Veľmi dôležitá je izolácia bazénovej vane, aby sme nevykurovali okolie alebo podložie bazénu. Potom je dôležitá použitá technológia na vykurovanie, ale aj na úpravu vody. A v neposlednom rade aj samotné prekrytie bazéna – na ktoré často nezostávajú na záver peniaze – má veľký vplyv na efektivitu a stratu tepla najmä počas noci, ale aj na znečitenie bazéna.“

ČLÁNKY Z ROVNAKEJ KATEGÓRIE

NEPREHLIADNITE

SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU

Relácia peniaze Facebook