O relácii

Dajte nám tip

Partneri relácie

Kontaktujte nás

Relácia peniaze na RTVS
InvestovanieInvestovanie do realitných fondov

Investovanie do realitných fondov

Nemôžete si dovoliť kúpu investičnej nehnuteľnosti? Nezúfajte. Zarobiť na nehnuteľnostiach môžete aj inak, dá sa to už od desiatok eur.

Záujem Slovákov o reality nedokázala pribrzdiť ani koronakríza. Ak však nemáte k dispozícii dostatočné finančné prostriedky, aby ste si mohli kúpiť do osobného vlastníctva dom, byt či chalupu môžete investovať do nehnuteľností aj inak a táto forma investovania vám zaručí tiež slušný zárobok. Obľúbené sa stali realitné fondy, najmä u tých investorov, ktorí nechcú veľmi riskovať. Vďaka týmto fondom vlastníte ako investor podiely v administratívnych budovách, nákupných centrách či v budovách priemyselných parkov. Od vás sa vyžaduje iba kapitál. O správu nehnuteľnosti sa už postará tím profesionálov. Vy získate výnosy pochádzajúce z nájmov dohodnutých na dlhšie obdobie a pri predaji z nárastu trhovej ceny nehnuteľnosti. 

Takéto investovanie má viacero výhod. „Nepodlieha rizikovým trendovým vlnám na trhu. Vyznačuje sa stabilnými výnosmi. Je zodpovedným investovaním voči majetku svojej rodiny a ide tak zároveň o investovanie do kvality života blízkych. Investovať môžete už od niekoľkých desiatok eur. Pre kvalifikovaných investorov ide o vstupný kapitál na úrovni 50 – 100 tisíc eur. Investíciu si môžete rozdeliť medzi väčší počet menších investícií. Vy ste tak odbremenení od starostlivosti o nehnuteľnosť. Tá je na ramenách tímu profesionálov s dlhodobými skúsenosťami. Avšak zostávate s nimi vo fyzickom alebo vizuálnom kontakte. Investori tak majú prehľad o kvalite ich správy, obsadenosti a spoločenskom prínose,” vysvetlila viacero pozitív Eva Sadovská z finančnej a investičnej skupiny WOOD & Company.

Investovanie do takýchto fondov prebieha prostredníctvom správcovských spoločností. Podielové fondy zastrešuje Národná banka Slovenska. V júni tohto roku predstavovali celoplošne aktíva investičných podielových fondov objem 8,7 miliardy eur. Od vypuknutia pandémie prišlo k nárastu aktív v investičných podielových fondoch o 15,5 % . Podľa aktuálnych údajov Národnej banky Slovenska boli aktíva realitných fondov na Slovensku k 30. júnu 2021 vykázané v objeme 1,9 miliardy eur.Odrealitných fondov kvalifikovaných investorov môžete očakávať výnosy vyššie ako 8 % ročne. Toto číslo dosahovali počas uplynulých rokov.

Ako sa darí tomuto trendu v susednej Českej republike? „Mnoho investorov zo Slovenska vyhľadáva investičné príležitosti aj v Českej republike – realitné fondy retailových i kvalifikovaných investorov nevynímajúc. V prípade Českej republiky patria práve realitné fondy medzi preferované investičné nástroje investorov,” priblížila situáciu analytička Eva Sadovská.

ČLÁNKY Z ROVNAKEJ KATEGÓRIE

NEPREHLIADNITE

SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU

Relácia peniaze Facebook