O relácii

Dajte nám tip

Partneri relácie

Kontaktujte nás

Relácia peniaze na RTVS
Kto šetrí, má za triKto šetrí, má za tri: Zdražovanie cien energií

Kto šetrí, má za tri: Zdražovanie cien energií

Všetko sa to začalo augustovým ohlásením zdražovania elektriny. V posledných týždňoch k tomu pribudol aj plyn. S Miroslavom Mitalom z SPP sa pozrieme na príčiny rastu cien, ale hlavne na to, ako sa môžu domácnosti a bytové domy môžu voči takémuto výkyvu na trhoch brániť. Dá sa to vôbec?

V súčasnosti sme svedkami pomerne vysokého nárastu cien zemného plynu na trhoch. Vieta nám povedať, o koľko vzrástli, napríklad aj oproti minulému roku?

Áno, je pravda, že ceny sú v porovnaní s minulým obdobím vyššie, je však potrebné zdôrazniť, že pre domácnosti sú relevantné dlhodobé produkty, takzvané kalendárne roky. V minulom roku bol priemer takýchto produktov na úrovni zhruba 14€/MWh, v tomto roku je to zatiaľ na úrovni 22,50€/MWh.

Čo stálo za takýmito výkyvmi cien?

Zvýšený dopyt po komoditách a naopak nepostačujúca ponuka.

Mnohé domy sa odpojili od centrálneho zdroja tepla, teda od teplární, a prevádzkujú si vlasné bytové teplárničky. Väčšina z nás je však pripojená na odber tepla z veľkých teplární. Koho sa môžu tieto zmeny cien plynu dotknúť viac?

Veľké teplárenské spoločnosti sa riadia postupným nákupom predmetnej komodity, správajú sa zodpovedne a snažia sa, aby to malo čo najmenší negatívny dopad na cenu tepla. Pri bytových kotolniach také možnosti ľudia nemajú.

Čo by ste odporučili ľuďom? Dá sa vôbec na také situácie s tými výkyvmi ceny plynu nejakým spôsobom pripraviť?

Odporúčam nastaviť si svoju domácnosť energeticky efektívne, zvoliť si stabilného dodávateľa energií, ktorý sa správa zodpovedne a nevystavuje ich nejakému trhovému riziku.

V predchádzajúcej časti sme si povedali, že Slováci sú naozaj konzervatívny národ, že sa stavajú stále k finančným produktom tak, že volia radšej banky, aj keď je to niekedy menej výhodná alternatíva. Ako je to v súvislosti s energiami? Sme aj tu takí konzervatívni?

Ľudia na Slovensku, samozrejme, majú tendenciu vyberať si najnižšiu cenu. Nemal by to byť však jediný parameter, ale jeden z tých parametrov, podľa ktorého sa rozhodujeme o výbere dodávateľa energií.

ČLÁNKY Z ROVNAKEJ KATEGÓRIE

NEPREHLIADNITE

SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU

Relácia peniaze Facebook