O relácii

Dajte nám tip

Partneri relácie

Kontaktujte nás

Relácia peniaze na RTVS
InvestovanieTýmto chybám sa pri investovaní určite vyhnite

Týmto chybám sa pri investovaní určite vyhnite

V tomto článku sa dozviete, čomu sa experti na financie odporúčajú vyhnúť, ak rozmýšľate nad investovaním.

Chyba 1: Investujete, aj keď nemáte rezervu alebo máte vysoko úročené úvery

K investovaniu sa musí každý prepracovať. V prvom rade experti odporúčajú, aby sme si vždy vytvorili 3-6 mesačnú finančnú rezervu, ktorú si uložíme na sporiaci účet, a ktorú môžeme kedykoľvek využiť na vykrytie dočasnej straty prijmu či nečakaných nákladov.

V druhom rade sa sústredíme na vyplatenie akýchkoľvek nevýhodných úverov, ktoré majú príliš vysoké úroky. Keď máme totiž možnosť zarobiť, povedzme 6% za rok investovaním, ale taktiež máme „na krku“ úver, ktorý má ročný úrok 10%, často dáva väčší zmysel vyplatiť najprv úver a až potom investovať (samozrejme závisí aj od poplatkov za predčasné splatenie).

Chyba 2: Neinvestujete vôbec, aj keď môžete

Dôvodom, prečo experti veľmi často hovoria o nezačatí investovania ako o najväčšej chybe, je inflácia. Ak si peniaze ukladáme iba na bežný či sporiaci účet, po čase sa im bude znižovať hodnota, pretože ceny tovarov a služieb v dlhodobom horizonte stúpajú, no my na účte budeme mať stále rovnaké množstvo peňazí. Jednou z najlepších zbraní proti inflácii je práve investovanie.

Chyba 3: Investujete bez dobrej stratégie

Dobrá investičná stratégia je základ úspešného investovania. Toto sú princípy, ktorých sa pri jej vytváraní odporúčajú finanční experti držať:

  • Nepodliehajte panike, nepodliehajte emóciám – pri investovaní odporúčame riadiť sa najmä faktami a faktami by ste mali mať podložené každé investičné rozhodnutie. Vystúpiť z investície pri prvom väčšom zakolísaní trhu, pričom váš investičný horizont je 30 rokov, väčšinou nie je rozhodnutie na základe faktov, ale na základe strachu.
  • Nemajte nerealistické očakávania – vždy si spočítajte, čo viete s investíciou počas stanoveného investičného horizontu dosiahnuť najmenej v troch scenároch – pesimistickom, realistickom a optimistickom.
  • Nemajte prehnanú sebadôveru – keď niekoľkokrát dobre investujete, nemyslite si, že to už máte v malíčku. Príležitosť na utopenie peňazí v zlej investícii číha na každom rohu. Aby ste si vytvorili dobrý obraz o tom, do čoho a kedy investovať, je veľmi dôležité sa stále vzdelávať o investovaní a neustále sledovať situáciu v spoločnosti.
  • Nedodržiavate investičný horizont – viď náš článok o zodpovednom a rozumnom investovaní.
  • Nesprávne diverzifikujte – diverzifikovať treba tak akurát – ani málo, ani veľa. Malé rozloženie investícií môže viesť k tomu, že „všetko stavíte na jedného koňa“ a ten sa počas preteku zraní. Príliš veľké rozloženie zase môže viesť k nízkym výnosom, lebo často v takom prípade zbytočne investujeme aj do veľmi nízko výnosných aktív.

Ako vždy, článok s radami o investovaní treba ukončiť tou najlepšou radou – pri investovaní je dôležité vzdelávanie sa, informovanie sa a vždy, keď je to možné, poradenie sa s finančným expertom, ktorý investovaniu a zarábaniu klientom venuje všetok svoj pracovný čas.

ČLÁNKY Z ROVNAKEJ KATEGÓRIE

NEPREHLIADNITE

SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU

Relácia peniaze Facebook