O relácii

Dajte nám tip

Partneri relácie

Kontaktujte nás

Relácia peniaze na RTVS
InvestovanieVaše najčastejšie otázky: Koľko investovať a aká je najčastejšia chyba investorov?

Vaše najčastejšie otázky: Koľko investovať a aká je najčastejšia chyba investorov?

Dve najčastejšie otázky, ku ktorým sa naši diváci pravidelne vracajú, sú „Koľko peňazí je dobré investovať?“ a „Aká je najčastejšia chyba, ktorej sa mám ako začínajúci investor vyhnúť?“. Rozhodli sme sa preto týmto otázkam venovať krátky článok.

Koľko investovať

Suma je, samozrejme závislá od možností investora. Odporúčaný pomer je minimálne 10% z celkových mesačných príjmov, optimálne okolo 20% z celkových príjmov.

V súčasnej dobe však môžu ľudia investovať už od 20 EUR za mesiac. Oveľa dôležitejšie, ako „koľko investovať za mesiac“, je však zotrvanie v pravidelnom investovaní. Ak dokážeme investovať pravidelne a dlhodobo, nevyrušujú nás výkyvy trhov a navyše časom začneme profitovať aj zo zloženého úročenia (úroky z úrokov).

Najčastejšia chyba začínajúcich investorov

Podľa finančného analytika Stanislava Pánisa robia začínajúci, ale aj pokročilejší, investori najčastejšiu chybu, že nedodržia investičný horizont.

Ešte pred investovaním je dôležité rozhodnúť sa, na akú dlhú dobu chceme investovať. Toto obdobie nazývame investičný horizont a jeho dĺžka by mala byť podložená racionálnymi argumentami a optimálne aj odporúčaniami finančných expertov.

Pri rozumnom investovaní sa snažíme tento investičný horizont čo najviac dodržiavať. Pohyb trhov hore a dole (volatilita) je bežná súčasť investovania, preto by nemali dlhodobého investora vyrušovať. Emócie nás však často dotlačia do nevýhodného rozhodnutia ako napríklad vystúpenie z investície aj za cenu menšej straty, pretože sa bojíme, že stratíme ešte viac. Viac o chybách začínajúcich investorov sa môžete dočítať v našom nedávnom článku „Týmto chybám sa pri investovaní určite vyhnite“.

ČLÁNKY Z ROVNAKEJ KATEGÓRIE

NEPREHLIADNITE

SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU

Relácia peniaze Facebook