O relácii

Dajte nám tip

Partneri relácie

Kontaktujte nás

Relácia peniaze na RTVS
Kto šetrí, má za triKto šetrí, má za tri: Správna voľba spôsobu vykurovania

Kto šetrí, má za tri: Správna voľba spôsobu vykurovania

Medzi najväčšie výdavky slovenských domácností patria energie. Najviac míňame na vykurovanie a ohrev teplej vody. V budúcom roku sa očakáva výrazné zdražovanie plynu a elektriny. Preto je dobré zamyslieť sa nad tým, ako v domácnosti fungujeme.

„Najčastejším zdrojom energie na vykurovanie je v súčasnosti zemný plyn. Je to dané tým, že viac ako 90% Slovenska je plynofikované, a tým pádom tá dostupnosť pripojenia na zemný plyn je veľmi dobrá,“ hovorí Andrej Fáber, špecialista energetických auditov SPP.

Na druhom mieste je palivové drevo a elektrinou kúrime najmenej. Ak porovnávame celkové náklady na energie v rodinnom dome s rozlohou 150 m2, najlacnejšie vychádza palivové drevo, po ňom elektrické tepelné čerpadlo a nakoniec zemný plyn.

Palivové drevo1273 EUR
Elektrické tepelné čerpadlo1325 EUR
Zemný plyn1504 EUR
Tabuľka: Náklady na palivo a elektrinu pre rodinný dom za rok

Drevo je však dostupné palivo skôr vo vidieckych oblastiach – rozhodne to nie je alternatíva pre všetkých. „Keď porovnávame drevo so zemným plynom, niektoré ukazovatele, čo sa týka emisií, má drevo vyššie ako zemný plyn. Napriek tomu je považované za ekologickejšie a obnoviteľný zdroj energie,“ pokračuje Andrej Fáber z SPP.

Veľa ľudí sa rozhoduje skôr pre zemný plyn alebo elektrické tepelné čerpadlo. Finančný rozdiel medzi nimi počas prevádzky je minimálny. Ako si teda vybrať? „Pokiaľ máte pred rodinným domom plynovú prípojku, odporúčam pripojiť sa na zemný plyn a využívať najlepšie kondenzačný kotol, ktorý je vysoko účinný zdroj. Samozrejme, tam, kde nie je plynová prípojka, odporúčam elektrické tepelné čerpadlo. Avšak aj pri tepelnom čerpadle máme rôzne druhy – je typ vzduch-voda, voda-voda, zem-voda, pričom vzduch-voda je najlacnejší typ tepelného čerpadla,“ vysvetľuje Andrej Fáber.

Zvážiť je potrebné aj ďalšie okolnosti. Napríklad, či žijete v oblasti, kde sú horúce letá. „Čo je veľkou výhodou tepelného čerpadla, je to, že dokáže produkovať nielen teplo, ale aj chlad. Čiže vieme si rodinný dom aj klimatizovať,“ hovorí Andrej Fáber.

Dobrým riešením, ako znížiť domáce náklady na energie, je nechať si na strechu namontovať fotovoltické panely. Je to investícia v tisíckach eur, ale vráti sa vám na podstatne nižších nákladoch na energiu. „V bežných domácnostiach vie takáto elektráreň ušetriť aj viac ako 50% nákladov na elektrinu. Ideálne je navrhnúť systém tak, aby sme 100% vyrobenej elektriny spotrebovali doma, v rodinnom dome. Prax však ukazuje, že to nie je úplne reálne, pretože vždy prídu dni, kedy vznikajú prebytky. Tieto prebytky je možné dodávať do verejnej siete, ale je to za 0€, teda bezodplatne,“ uzatvára Andrej Fáber z SPP.

ČLÁNKY Z ROVNAKEJ KATEGÓRIE

NEPREHLIADNITE

SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU

Relácia peniaze Facebook