O relácii

Dajte nám tip

Partneri relácie

Kontaktujte nás

Relácia peniaze na RTVS
Kto šetrí, má za triBanky začínajú ponúkať výhodné zelené hypotéky

Banky začínajú ponúkať výhodné zelené hypotéky

Povzbudiť ľudí, aby bývali energeticky úsporne, sa snažia aj banky. Zisťovali sme, ktoré z nich vám ponúknu výhodnú zelenú hypotéku. Aktuálne ponúkajú výhody k hypotékam na zelené stavby 3 banky. 365, VÚB a ČSOB.

Zľavy na poplatkoch

VÚB a ČSOB ponúkajú 100% zľavy z poplatkov, pri potvrdení, že sa pri stavbe či rekonštrukcii využívajú zelené technológie. V prípade ČŠOB sa jedná o doloženie energetického certifikátu EPC. V prípade VÚB sa jedná o energetický certifikát, solárne kolektory na ohrev vody, fotovoltaické články na výrobu elektrickej energie, rekuperačné jednotky či kotle na biomasu.

Nižšia úroková sadzba

365 banka ide ešte ďalej ako vyššie spomínané banky a začala ponúkať tzv. EKO hypotéku, v rámci ktorej ponúka zvýhodnený úrok 0.365%. Tento úrok je aktuálne najnižší na slovenskom hypotekárnom trhu. EKO hypotéka je v tomto momente taktiež bez poplatkov za poskytnutie.

Na to, aby ste mohli žiadať o výhodnú EKO hypotéku, potrebujete energetický certifikát triedy A alebo B. Ak žiadateľ nemá v danom momente energetický certifikát daných tried, má 365 dní na to, aby ho získal – úrok mu v takom prípade bude dodatočne znížený.

Budúcnosť

Je zrejmé, že banky začínajú vnímať zmenu k ekologickejšiemu zmýšľaniu ľudí a taktiež hľadajú cesty, ako ekologicky zmýšľajúcich klientov odmeniť a pritiahnuť k sebe. Či už je to 365 banka, ktorá vytvorila úplné nový hypotekárny eko produkt. VÚB, ktorá odpúšťa poplatky pri potvrdení použitia zelených technológií a plánuje v budúcnosti pridávať ďalšie benefity. ČSOB, ktorá odpúšťa poplatok za spracovanie pri predložení energetického certifikátu. Ale aj Tatra banka, ktorá v lete 2021 limitovanému množstvu 2500 klientov ponúkla tzv. Hypotéku pre modrú planétu so zvýhodnenou úrokovou sadzbou a ďalšími zľavami.

Jedno je isté, ponuka slovenských hypotekárnych úverov ozelenieva a je len otázkou času, kedy sa k týmto prvým lastovičkám pridajú ďalšie. Motivácia k väčšiemu využívaniu energeticky úsporných riešení v domoch, bytoch či na chatách, vedie práve cez zelené hypotéky.

ČLÁNKY Z ROVNAKEJ KATEGÓRIE

NEPREHLIADNITE

SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU

Relácia peniaze Facebook