O relácii

Dajte nám tip

Partneri relácie

Kontaktujte nás

Relácia peniaze na RTVS
Ďalšie témyBanky pre ľudíO zákazníkov skrachovanej Slovakia Energy sa chce štát postarať

O zákazníkov skrachovanej Slovakia Energy sa chce štát postarať

Rastúce ceny elektriny a plynu znepokojujú domácnosti aj priemysel. Zdražovanie dostalo na kolená prvého „alternatívneho“ dodávateľa energií, spoločnosť Slovakia Energy. „Staňte sa zákazníkom Slovakia Energy v niekoľkých rýchlych krokoch a odoberajte od nás lacnejšie elektrinu a plyn až o 15 percent,“ na túto ponuku kývlo státisíce domácnosti, ktoré sú dnes sklamané. Spoločnosť po trinástich rokoch skončila. Na konci septembra zákazníkom Slovakia Energy prišla SMS správa, že ich dodávateľ podnikanie na Slovensku ukončuje. K nim sa pridala a oznámila svoj odchod z trhu aj materská firma Bohemia Energy, pod ktorú patrilo ďalších 900-tisíc ľudí v Česku.

„Vážený Zákazník, s poľutovaním Vám musíme oznámiť, že s ohľadom na súčasný bezprecedentný vývoj cien na veľkoobchodných trhoch, v spojení so štátnymi reguláciami cenotvorby, sme na Slovensku boli nútení ukončiť svoju činnosť. Naša spoločnosť tak dňa 30. 9. 2021 požiadala Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ďalej ako „ÚRSO“) o vrátenie licencie na obchod s elektrinou a obchod so zemným plynom. Čo to pre Vás znamená?,“ vyvesila spoločnosť Slovakia Energy 1. októbra na svoju facebookovú stránku.

Klientov Slovakia Energy prebrali dodávatelia poslednej inštancie, ktorými sú SPP, ZSE, SSE a VSE. Klienti, ktorí chceli ušetriť, si teda, paradoxne, zavarili, pretože im dodávatelia poslednej inštancie môžu účtovať aktuálne veľmi vysoké trhové ceny, čím by ich faktúry značne narástli. Kým bežná domácnosť platí mesačne napríklad 30 eur, zákazníci skrachovanej spoločnosti Slovakia Energy môžu za rovnaký odber platiť aj cez 100 eur za mesiac. Proti tomu však zakročili Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) a minister hospodárstva Richard Sulík.

„Na stretnutí som vyzval dodávateľov poslednej inštancie, aby nevyužívali maximálne ceny určené pre režim, aj keď im to súčasná legislatíva umožňuje. V záujme ochrany takmer 200 000 domácností postihnutých ukončením činnosti Slovakia Energy, by odberateľom v režime DPI mali byť ponúknuté regulované ceny elektriny,“ uviedol predseda ÚRSO Andrej Juris.

Zákazníkov Slovakia Energy chce z nepríjemnej situácie vyviesť aj minister hospodárstva Richard Sulík: „Samozrejme, bolo by kruté im napariť aktuálne spotové ceny. V plyne sa to určite nestane, v elektrine zatiaľ priplácať budú,” povedal. Minister dodal, že situáciu bude riešiť aj právnou cestou a ak to bude nutné spoločnosť poženú pred súd.

ČLÁNKY Z ROVNAKEJ KATEGÓRIE

NEPREHLIADNITE

SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU

Relácia peniaze Facebook