O relácii

Dajte nám tip

Partneri relácie

Kontaktujte nás

Relácia peniaze na RTVS
InvestovanieZáklady investovania do zlata

Základy investovania do zlata

O zlate sa hovorí ako o bezpečnom prístave pre vaše peniaze. S bezpečnosťou však prichádza aj stratená príležitosť. Aké sú výhody a nevýhody investície do zlata? A ako možno do zlata investovať? Odpovede na tieto otázky si zodpovieme v tomto článku.

Základy investovania do zlata

Keby ste v novembri 2016 investovali 10 000 EUR do zlata, dnes sa môžete tešiť z cca 14 300 €. Celkom dobré zhodnotenie. Avšak, ak by ste v rovnakom čase investovali do S&P 500, resp. 500 najväčších amerických spoločností, dnes by táto investícia mala hodnotu cez 21 500 €.

Zlato používajú investori často na zníženie rizika portfólia, príp. ako ochranný prostriedok (hedge) proti znehodnocovaniu peňazí (inflácii). Kým robia štáty a centrálne banky rozhodnutia, ktoré prispievajú k zdraviu finančného systému, zlato je považované za nevýnosnú investíciu. Keď však začnú štáty s centrálnymi bankami znehodnocovať peniaze, zlato sa stáva výhodnejšou investíciou.

Formy zlata, do ktorých najčastejšie investujeme

Zlato ťažia ťažiarske spoločnosti a razia mincovne, ktoré z nich vyrábajú najčastejšie buď zlaté tehličky, alebo mince. Tieto tehličky a mince majú rôznu váhu, čo určuje aj ich finálnu cenu. Nevýhodou (v niektorých prípadoch však výhodou) fyzického zlata je potreba jeho bezpečného uschovania. Toto uschovanie, spolu so všetkými presunmi, províziou pre predajcu či poistením, môže finálnu cenu investície značne zvýšiť, čím sa, samozrejme, oberáme o potenciálne zisky.

Ďalší spôsob, ako investovať do zlata, je investovať doňho nepriamo. V tomto prípade nenakupujeme fyzické zlato, ale investujeme napríklad do fondov, ktoré kopírujú cenu zlata, alebo rovno do spoločností, ktoré ťažia zlato. Takáto forma investície má svoje výhody (nemusíme držať fyzické zlato), ale aj svoje nevýhody (investovanie do fondov, ktoré sú závislé na politickej situácii, či firiem, ktoré môžu mať väčšie či menšie problémy môže byť vo finále viac rizikové, ako nákup fyzického zlata).

A posledný, tretí, spôsob, ktorý je hodný spomenutia, je investovanie do zberateľského zlata. Ak sa vám podarí natrafiť na zaujímavý kúsok zlatej mince, dívate sa na predmet, ktorý má jednak vnútornú hodnotu zlata, ktoré obsahuje, ale taktiež historickú hodnotu. Čím výnimočnejšia minca, tým vyššia cena, samozrejme.

ČLÁNKY Z ROVNAKEJ KATEGÓRIE

NEPREHLIADNITE

SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU

Relácia peniaze Facebook