O relácii

Dajte nám tip

Partneri relácie

Kontaktujte nás

Relácia peniaze na RTVS
InvestovanieZáklady diverzifikácie

Základy diverzifikácie

Diverzifikácia znamená jednoducho „rozčlenenie“. V kontexte investícií hovoríme o rozdelení majetku, resp. portfólia tak, aby sme tzv. „nemali všetky vajíčka v jednom košíku“, ale aby sme aj v prípade výkyvov na trhu do veľkej miery zachovali hodnotu nášho majetku. Diverzifikácia slúži na zníženie rizika a ochranu majetku.

Príkladom môže byť človek, ktorý nevlastní žiadnu nehnuteľnosť, ale pred 5 rokmi si začal sporiť na dôchodok jednoduchými vkladmi na sporiaci účet. Dnes tam má už 10 000 EUR a dúfa, že do dôchodku si nasporí peknú sumu. Okrem týchto peňazí nevlastní žiadne iné aktíva, preto celé jeho investičné portfólio pozostáva iba z 10 000 EUR v banke. Predstavme si však, že príde obdobie vysokej inflácie či Euro sa oslabí – jeho 10 000 EUR stratí na hodnote. Či si ušetrí dosť na dôchodok teda nezávisí iba od toho, koľko si bude na účet vkladať, ale aj od toho, ako sa bude vyvíjať Európska ekonomika, či fungujú bankomaty, alebo či mu verejné inštitúcie napríklad daňami nesiahnu na úspory (Cyprus 2013). Proti niektorým situáciám sa dá brániť lepšie, proti iným horšie. Vo všeobecnosti však cielime na väčšie rozloženie rizika – v našom prípade vymenenie časti peňazí za svetové akcie, nehnuteľnosti, drahé kovy a pod. Akýkoľvek výkyv v jednej časti trhu teda nášho investora nezasiahne naplno, ale iba z menšej časti.

Najčastejšie formy diverzifikácie

Ak chceme znížiť riziko investovania, diverzifikujeme v prvom rade na úrovni druhov investícií. Naše investície rozdeľujeme medzi hotovosť, akcie, nehnuteľnosti, dlhopisy či komodity. Čo sa týka hotovosti, vždy je dôležité držať aspoň niekoľko mesiacov výdavkov domácnosti a zvyšok je najlepšie investovať do výnosnejších aktív.

O diverzifikácii hovoríme nielen všeobecne, na úrovni druhov investícií, ale aj v rámci jednotlivých druhov aktív. V prípade akcií diverzifikácia znamená investovanie do väčšieho množstva akcií, investovanie do akcií z rôznych hospodárskych sektorov a investovanie do akcií z rôznych častí sveta. Ľahko dostupné produkty, spĺňajúce tieto kritériá, sú niektoré ETFká, ktoré obsahujú veľa firiem z rôznych sektorov po celom svete. V prípade nehnuteľností diverzifikácia znamená napríklad, že si človek po prvom byte alebo dome, v ktorom býva, nekúpi ďalší dom v rovnakom meste, ale napríklad pole pri meste na druhej strane Slovenska.

Vo všetkých prípadoch má však diverzifikácia rovnaké črty – geografické rozdelenie investícií, sektorové rozdelenie investícií a väčšie množstvo investícií.

ČLÁNKY Z ROVNAKEJ KATEGÓRIE

NEPREHLIADNITE

SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU

Relácia peniaze Facebook