O relácii

Dajte nám tip

Partneri relácie

Kontaktujte nás

Relácia peniaze na RTVS
Kto šetrí, má za triO čom hovorí tzv. Záruka pôvodu elektriny?

O čom hovorí tzv. Záruka pôvodu elektriny?

Niektoré odvetvia hospodárstva na znižovaní uhlíkovej stopy pracujú už dlhší čas. Napríklad energetika, ktorá je zdrojom energií pre všetkých – či už pre domácnosti, alebo firmy. Ako však energetické firmy zaručujú, že napríklad ich elektrina pochádza z obnoviteľných zdrojov, a ako o tom informujú odberateľov?

„Záruka pôvodu elektriny z obnoviteľných zdrojov je istá forma garancie. Je to certifikát, ktorý preukazuje, že elektrina je vyrobená z obnoviteľných zdrojov energie. Je to zároveň doklad, ktorým dodávateľ preukazuje, že dané množstvo elektriny bolo vyrobené z obnoviteľných zdrojov,“ hovorí Miroslav Mitál, expert na energetiku zo Slovenského plynárenského priemyslu. „S touto zárukou je spojené aj právo dodávateľa uviesť vo vyúčtovaní pre zákazníka, že ide o čistú elektrinu, resp. elektrinu vyrobenú z obnoviteľných zdrojov,“ pokračuje Mitál.

Toto právo dodávatelia dnes už často využívajú, najmä preto, lebo v súvislosti s obnoviteľnými zdrojmi vznikla potreba odlíšiť ekologické zdroje energií, ktoré už spĺňajú náročné podmienky Európskej únie pre nízkoemisné hospodárstvo, od tých klasických, tzv. fosílnych zdrojoch, ktoré sme využívali doteraz.

„Každá domácnosť, ktorá nakúpi čistú elektrinu, dostane k tomuto nákupu aj certifikát, ktorý garantuje, že daná elektrina bola vyrobená z obnoviteľných zdrojov energie,“ uzatvára Mitál. Záruka pôvodu teda slúži najmä ako doklad, vďaka ktorému si môže byť koncový spotrebiteľ istý, že dané množstvo elektriny bolo vyrobené z obnoviteľných zdrojov.

ČLÁNKY Z ROVNAKEJ KATEGÓRIE

NEPREHLIADNITE

SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU

Relácia peniaze Facebook