O relácii

Dajte nám tip

Partneri relácie

Kontaktujte nás

Relácia peniaze na RTVS
Ďalšie témyBanky pre ľudíAko sa správať k finančným poradcom?

Ako sa správať k finančným poradcom?

Ak nás niečo bolí, alebo sa cítime zle, ideme k lekárovi. Ak máme problém s autom, ideme k automechanikovi. Ak máme problém s peniazmi, neveríme finančnému poradcovi. Prečo?

Tak ako je bežné mať svojho rodinného doktora alebo automechanika, ktorý sa stará o naše auto, tak by sme dnes mali mať aj svojho finančného poradcu alebo sprostredkovateľa.

Prečo neveríme finančným poradcom?

Na Slovensku však finančným poradcom aj vplyvom negatívnej minulosti dôveruje mizivé percento ľudí.

Finančný poradca, finančný agent, finančný sprostredkovateľ. Všetky tieto pojmy znejú podobne a je zvláštne, koľko ľudí ich ešte aj dnes vníma skôr ako nadávku, nie ako povolanie.

Môže za to nie príliš vydarená a nie tak dávna minulosť, kedy sa na slovenskom trhu objavovali rôzne podvody, pyramídové hry a takzvaní hobby poradcovia.

Ľudia tak často pod tlakom samozvaných finančných poradcov v obleku a kravate uzatvárali nevýhodné poistky, životné poistenia, zmluvy či stavebné sporenia.

Prečo? Buď sa báli odmietnúť, alebo ten, kto za nimi prišiel s novou “skvelou” poistkou, bol niekto z rodiny.

Takejto nálepky sa zbavuje len ťažko. 

Odvtedy sa však toho vo svete finančného sprostredkovania udialo veľa. Národná banka Slovenska sprísnila podmienky získania licencií potrebných pre finančné poradenstvo a aj keď sa podobné podvody a pyramídové hry objavia aj dnes, je ich čoraz menej.

Celé odvetie je omnoho viac kontrolované a regulované.

Dnes sa už nemusíme báť začať spolupracovať s finančným poradcom, ak si dáme pozor a včas začneme vnímať varovné signálny a riziká.

Aké sú rozdiely?

Skôr, než sa začneme rozprávať o tom, prečo spolupracovať s finančným poradcom a ako sa vo vzťahu k nemu správať, musíme si vysvetliť rozdiely medzi pojmami.

Poznáme finančného agenta finančného poradcu.

Finančný agent je osoba, ktorej činnosť spočíva v ponuke finančných produktov a v sprostredkovaní finančných produktov v prospech jednej alebo viacerých finančných inštitúcií. Takáto osoba musí byť zapísaná v registri vedenom Národnou bankou Slovenska.

Finančný poradca je osoba poskytujúca klientovi konzultačnú a poradenskú činnosť na základe nestrannej analýzy širšieho počtu produktov dostupných na finančnom trhu. Aj ten musí mať na vykonávanie svojej činnosti povolenie udelené Národnou bankou Slovenska.

Všimli ste si ten rozdiel? Agent, respektíve sprostredkovateľ je platený províznym systémom za sprostredkovanie finančných produktov priamo inštitúciou, ktorá ich ponúka.

Finančný poradca ponúka nezávislú analýzu a je za svoju prácu platený priamo vami.

Väčšina z nás sa počas svojho života stretne práve s finančnými agentmi. Prečo s nimi začať spolupracovať a ako sa vo vzťahu k nim správať?

Finančným produktom sa venujú, podobne ako vy, osem až deväť hodín denne. Niektoré veci je lepšie nechať na odborníkov.

Ak financie nie sú úplne vašim koníčkom, radšej ich zverte odborníkom.

Ako však nájsť správneho odborníka?

Už sme spomínali, že každý finančný agent a poradca musí byť vedený vo voľne dostupnom registri Národnej banky Slovenska.

Ešte pred tým, než s ním začnete spolupracovať alebo pôjdete na prvé stretnutie, preverte si ho.

Pozrite sa na počet licencií, ktoré má. Tie totiž určujú, na aké oblasti sa špecializuje a aké finančné produkty vám môže sprostredkovať.

Národná banka Slovenska dnes poskytuje 6 licencií, hľadajte finančného agenta s čo najvyšším počtom.

Ak si človeka takto oficiálnou cestou preveríte a následne si nájdete priestor na stretnutie s ním, nemusíte sa báť podvodu.

Nezabudnite dať na svoj pocit z prvého stretnutia. Správny finančný sprostredkovateľ by na vás nikdy nemal vytvárať nátlak a tlačiť vás k podpisu zmluv, z ktorých dostane práve poradca najvyššiu províziu.

Namiesto toho by mal byť schopný trpezlivo a zrozumiteľne odpovedať na všetky vaše otázky a pripomienky.

Na druhej strane, aj vy ako zákazníci musíte byť počas stretnutia s agentom maximálne otvorení a pripravení diskutovať o vašich aktuálnych finančných pomeroch.

V takom prípade môže byť pre vás ako zákazníka a aj pre finančného agenta spolupráca obojstranne výhodná.

Mali by ste takisto dbať na to, aby s vami finančný agent spracoval analýzu vášho súčasného stavu, dostatočne sa informoval o vašich pravidelných príjmoch, výdavkoch a všeobecnej finančnej situácii.

Pretože len na základe kvalitne spracovanej analýzy osobných financií vám môže ponúknuť taký produkt, ktorý bude skutočne vyhovovať vašim potrebám a finančným cieľom.

Finanční agenti dnes fungujú prevažne na báze odporúčaní

Spoločnosti a agenti zaoberajúci sa finančným sprostredkovaním dnes fungujú aj na báze odporúčaní.

Pritom odporúčanie prichádza často od už existujúcich zákazníkov sprostredkovateľa, ktorí ak sú s jeho službami spokojní, ho týmto spôsobom posunú medzi svojich známych.

Predstavte si situáciu, že vám skutočne profesionálneho finančného poradcu odporúča váš dobrý priateľ, alebo rodinný známy.

Stačí málo, napríklad veta: “Mne to dáva zmysel, skús si ho vypočuť…”


Na takéto vopred dohodnuté stretnutie pôjdete istotne naladení lepšie, než ako keby ste šli na stretnutie s úplne neznámym človekom, ktorému by ste mali odhaliť svoje finančné pomery.

Aké sú naše najčastejšie problémy v oblasti financií?

Výrazným problémom je všeobecne vnímaná finančná negramotnosť.

Platí, že Slováci dnes nemajú vytvorené dostatočné finančné rezervy. Prieskum od financer.com Slovensko ešte z marca 2020, krátko po vypuknutí prvej vlny koronavírusu ukázal, že takmer 30% domácností nevydrží bez pravidelného príjmu dlhšie ako 2 mesiace.

Ďalším dlhodobo zanedbávaným problémom je nedostatočná príprava na vlastné bývanie a osamostatnenie sa.

Pri žiadosti o hypotéku by ste mali disponovať minimálne 20% z celkovej sumy nehnuteľnosti, o ktorú máte záujem.

Problémom je, že ľudia týchto 20% nemajú k dispozícii a tak sa uchyľujú ku kombinácii spotrebného úveru s hypotékou.

Klasický spotrebný úver namiesto vlastných finančných prostriedkov celkovú splátku výrazne navýši a váš nákup nehnuteľnosti výrazne predraží.

Toto je len zlomok dôvodov, pre ktoré by sme správu našich financií a dohľad pri finančnom plánovaní mali zveriť profesionálnemu finančnému agentovi alebo poradcovi.

ČLÁNKY Z ROVNAKEJ KATEGÓRIE

NEPREHLIADNITE

SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU

Relácia peniaze Facebook