O relácii

Dajte nám tip

Partneri relácie

Kontaktujte nás

Relácia peniaze na RTVS
InvestovanieDeti a investovanie

Deti a investovanie

Deti sú budúcnosť, myslíte však vy na tú ich? Mnoho rodičov už pri narodení dieťaťa, uvažuje nad tým, ako mu čo najviac uľahčiť vstup do dospelosti a našetriť čiastku, ktorá by mu mohla výraznejšie pomôcť. 

Či už bude chcieť ísť na prestížnu vysokú školu, cestovať okolo sveta alebo si kúpiť vlastné bývanie. Aj menšie čiastky, v prípade, že sú investované rozumne, mu môžu v budúcnosti veľmi pomôcť si tieto sny splniť. 

Prinášame vám preto prehľad, ako najlepšie investovať financie určené pre deti a kedy je s tým ideálne začať.

Sporenie verzus investovanie

V prípade sporenia hovoríme o hromadení finančných prostriedkov, ktoré sú určené na neskoršie použitie. Väčšina takýchto finančných produktov ponúka relatívne nízke zhodnotenie. Avšak aj riziká sú u takéhoto typu odkladania peňazí výrazne nižšie v porovnaní s investičnými produktmi.

Keď však hovoríme o investovaní, jeho hlavným cieľom je najmä počiatočne investované peniaze zhodnotiť. Avšak za cenu zvýšeného rizika. Dnes už existuje veľa možností, kde a ako investovať. 

Všetky majú svoje pre aj proti. Poďme sa pozrieť spolu na to, ktoré z týchto produktov sú vhodné na investovanie finančných prostriedkov pre vaše deti a prečo.

Stavebné sporenie

Je poskytované výhradne stavebnými sporiteľňami. Tento typ odkladania peňazí pre deti je asi najtypickejší a najtradičnejší. Jeho výhodou je najmä prakticky nulové riziko. Navyše na neho môžete získať štátnu prémiu. Výška takejto prémie dosiahla v roku 2021 takmer 2,5% zo sumy ročných vkladov. 

Na získanie prémie je však potrebné splniť viaceré predpoklady. Sú nimi napríklad minimálna výška vkladov 2800 eur alebo fakt, že príjmy sporiteľa nesmú prekročiť približne 1500 eur mesačne v hrubom. 

Keď vezmeme do úvahy tieto faktory, neznie už stavebné sporenie tak atraktívne. Zároveň na podobných finančných produktoch, akými sú napríklad termínované vklady, viete na úrokoch zarobiť oveľa viac. 

Podielové fondy

Výhodou sporenia, respektíve investovania pre deti je, že keď začnete investovať v ich útlom veku, váš finančný horizont je viac ako 15 rokov. Z toho dôvodu si môžete dovoliť ísť aj do väčšieho rizika. 

V prípade dlhšieho investičného horizontu totiž aj takéto riziko klesá. Je to tak z dôvodu, že vo všeobecnosti akciové trhy, aj napriek občasných výkyvom na burzách, stúpajú.

Podielové fondy sú zamerané na akciové trhy. Dôležitá pri tomto type investovania je správna investičná stratégia. Sú vhodnejšie preto pre ľudí, ktorí sa aspoň trochu vo svete financií vyznajú. 

Je dôležité si vyberať aktíva prosperujúcich spoločností, prípadne firiem s potenciálom do budúcna. Ak sa v tejto problematike nevyznáte, vyhľadajte radšej skúseného finančného poradcu. 

Podielové fondy sú spojené aj s rôznymi poplatkami. Okrem poplatkov za správu, sú nimi vstupné, výstupné či transakčné poplatky. Ich výhodou však je, že mesačne môžete odkladať aj menšie čiastky. 

ETF Fondy

Prezývajú sa aj ako tzv. “pasívne fondy”. Na Slovensku je tento typ investovania čoraz viac známy. Združujú aktíva ako sú dlhopisy alebo akcie, s ktorými sa následne obchoduje na burze. 

Môžete si teda vybrať napríklad ETF fond, ktorý investuje do dlhopisového indexu. Investovať však môžete aj do zlata. Niektoré z nich vyplácajú aj pravidelné dividendy.

V porovnaní s podielovými fondmi, sú u tohto typu investovania výrazne nižšie poplatky za správu. Počas prvého roku využívania sú navyše úplne oslobodené od daní. 

Zároveň je tento typ investovania aj menej riskantný. Pri tomto type fondov totiž investujete celé burzové indexy, prípadne kopírujú vybraný kôš akcií. Nemusíte sa preto ani veľmi vyznať v situácií na trhu. ETF fondy môžete nakúpiť prostredníctvom overeného brokera.

Ako naučiť deti šetriť a investovať?

Peniaze nikdy nenahradia pozornosť, ktorú môžete venovať svojmu dieťaťu. Oveľa dôležitejšie ako šetriť a investovať peniaze pre budúcnosť vášho dieťaťa, môže byť naučiť ho si peniaze vážiť, šetriť a taktiež investovať. 

Deti treba učiť hospodáriť s peniazmi už od malička. Nemôžete očakávať, že sa to naučia v škole, predmet ako finančná gramotnosť bohužiaľ stále súčasťou výuky nie je. 

Základy finančnej gramotnosti by ste mali detom vštepovať ešte predtým ako do školy vôbec pôjdu. 

Ako? Tak, že im pôjdete dobrý príkladom. Deti veľmi vnímavo pozorujú svet okolo seba. Všímajú si napríklad, či si ich rodičia na kúpu nového auta odkladajú počas dlhšieho časového obdobia alebo si na naň jednoducho požičajú.

Deti a finančná gramotnosť

Peniaze by pred deťmi nemali byť tabu. Nemali by do dospelosti vstupovať s tým, že nevedia koľko čo stojí, koľko sa musí platiť za energie alebo že keď si požičajú, musia vrátiť oveľa viac.

Začať môžete už od predškolského veku. Pri nákupe im rozprávajte. Vysvetlite im, čo kupujete a prečo. Povedzte im, prečo je dôležité pozerať sa na cenu a nielen na pekný obal.

Odborníci sa zhodujú, že je veľmi dobré zaviesť deťom už od prvého ročníka na základnej škole systém vreckového. Dávajte deťom presne stanovenú čiastku, či už každý týždeň alebo každý mesiac. Zároveň sa s nimi dohodnite, čo všetko si budú z tohto vreckového musieť hradiť.

Nebojte sa svoje deti zasvätiť do rozpočtu domácnosti. Povedzte im koľko zarábate. Prirovnajte cenu novej hračky, ktorú videli v reklame s tým, koľko času musíte odpracovať  na to, aby ste im ju mohli kúpiť. 

Vysvetlite im, prečo sa musí šetriť vodou. Že keď odchádzajú z miestnosti majú zhasnúť, aby šetrili elektrikou. Choďte s nimi natankovať auto a porozprávajte im, že na to aby sa auto pohlo je potrebný benzín, ktorý takisto stojí peniaze.

Môžete im aj ukázať koľko vás stoja ich krúžky, školské obedy alebo tábory. Vysvetlite im, že váš rozpočet nie je bezodný a preto nemôžu mať všetky hračky, ktoré uvidia v obchodoch.

Ako naučiť dieťa šetriť?

Dôležitým míľnikom pred tým, ako začnete vaše deti učiť o investovaní, je najskôr ich naučiť šetriť. Môžete im napríklad kúpiť keramické prasiatko, do ktorého si budú odkladať peniaze, ktoré napríklad dostali na narodeniny od príbuzných alebo vreckové.

Je potrebné, aby dieťa pochopilo základné pojmy, akými sú napríklad finančná rezerva. Vysvetlite mu, že človek nikdy nevie, čo ho môže v budúcnosti postretnúť a preto si na takéto neočakávané udalosti, treba ponechávať finančnú rezervu. 

V budúcnosti tak rýchlo nenaletí na lákavé pôžičky, ponuky rýchleho zbohatnutia a neupadne do začarovaného kruhu života od výplaty k výplate.

Už sme spomínali, že mnohí odborníci radia, dávať dieťaťu už od prvého ročníka na základnej škole vreckové. Keď nabudúce bude vaše dieťa v obchode znova chcieť hračku, navrhnite mu, aby si ju kúpil práve z tohto vreckového. 

Môžete ho nabádať, že ak si ju nekúpi a ešte bude šetriť, môže si za tie peniaze kúpiť tú lepšiu, ktorú už tak dlho chcel.

Aj vysvetlenie rozdielu medzi tým, čo “chcú”, a čo “potrebujú” je veľmi dôležitá súčasť vzdelania v oblasti finančnej gramotnosti.

Ako naučiť dieťa investovať?

Hovoríte si, ako môžu deti pochopiť princípy investovania? Možno sa budete čudovať. Deti sa učia veľmi rýchlo a v prípade, že im dané informácie vysvetlíte zrozumiteľne, nebudú mať problém porozumieť im. 

Pomôcť si môžete aj tak, že sa im danú problematiku pokúsite nakresliť alebo znázornite inak. Nechoďte však do prílišných podrobností.

Môžete im vysvetliť, že ak sa peniaze investujú, teda použijú rozumne, môžu zarobiť ďalšie peniaze. Je však potrebné začať ich oboznamovať aj s rizikami, ktoré investovanie so sebou prináša.

Nezabudnite deťom zdôrazniť, že investovanie je “beh na dlhú trať” a výsledky sa nedostavia ihneď. Naučíte ich tak zároveň trpezlivosti. Taktiež je dôležité podotknúť, že vždy môžu investovať iba peniaze, ktoré nebudú v najbližšej dobre potrebovať. To znamená iba toľko, koľko si môžu dovoliť stratiť.

Záver

Ak rodič sám ovláda princípy finančnej gramotnosti a má aspoň základné znalosti o investovaní, je to už dobrý základ. Niekedy len stačí byť dieťaťu dobrý príklad.

Je však veľmi dobré s deťmi o financiách hovoriť a naučiť ich, že peniaze nerastú na stromoch. Nikdy nie je neskoro s nimi o tom začať hovoriť, čím skôr však začnete, tým lepšie. 

Či už sa pri sporení na budúcnosť vašich detí rozhodnete pre investovanie v ETF fondoch alebo peniaze uložíte na dnes už nie veľmi populárnu vkladnú knížku. To najdôležitejšie je naučiť ich s financiami pracovať. 

ČLÁNKY Z ROVNAKEJ KATEGÓRIE

NEPREHLIADNITE

SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU

Relácia peniaze Facebook