O relácii

Dajte nám tip

Partneri relácie

Kontaktujte nás

Relácia peniaze na RTVS
Kto šetrí, má za triAko bude vyzerať rok 2022 z pohľadu cien energií?

Ako bude vyzerať rok 2022 z pohľadu cien energií?

Ceny energií rastú. Čo máme čakať v novom roku? Máme ešte niekedy očakávať lacné energie? A hrozí nám veľká plynová kríza? Aj tieto otázky sme sa pýtali generálneho riaditeľa SPP, Richarda Prokypčáka.

Súčasná situácia je taká, že ceny energií – plynu aj elektriny – rastú. Ako to bude v tomto roku?

Predovšetkým na to bude mať vplyv vývoj počasia v priebehu tohtoročnej zimy. V prípade ďalšieho možného ochladenia sa na to vieme očakávať ďalšie nárasty cien. V prípade teplejšieho počasia očakávame upokojenie cien. Priestor je však skôr na nárast. Tu by som preto doplnil aj informáciu, že ďalej pokračujeme v odporúčaní našim korporátnym klientom si tieto riziká ošetriť a v nijakom sa nim nevystavovať. Slovenské domácnosti majú našťastie cenu fixnú a tieto možné cenové výkyvy by sa ich nemali dotknúť.

Môžeme teda dúfať, že v budúcnosti bude éra tých lacných energií, ako to bolo kedysi?

Čakať na lacné ceny energií je pasívny prístup bez kontroly. Cenové výkyvy tu boli vždy, len sa jednalo väčšinou o pokles a ten nie je až tak mediálne atraktívny. Tou správnou odpoveďou je aktívny prístup – určite by sme odporúčali sa viac venovať energeticky efektívnym opatreniam. Tieto opatrenia sú aj súčasťou našej štandardnej produktovej rady Uhlíková stopka. Odpoveďou je aj výroba elektriny z obnoviteľných zdrojov, priamo na mieste spotreby, čo je už tak či tak nevyhnutnosť v prípade novostavieb alebo rekonštrukcií starších budov, vzhľadom na potrebu zatriedenia týchto budov do globálnej primárnej energetickej triedy A0. Tu by som ešte povedal, že by pomohla aj pomoc zo strany legislatívy, aby sa potenciál takejto výroby dal využiť na 100%, nielen 10% ako je tomu dnes. Toto by mohol byť aj spôsob, ako si ošetriť negatívne dopady vyšších cien energií v segmente slovenských domácností do budúcnosti.

Keď hovoríme o tých slovenských domácnostiach, dá sa vôbec nejakým spôsobom pripraviť na tieto prudké výkyvy cien energií?

Treba sa predovšetkým poobzerať po spoľahlivom dodávateľovi energií – to je dodávateľ, ktorý je dostatočne odborne a kapitálovo pripravený čeliť týmto rizikám a ošetriť ich pre klientov. Myslím si, že udalosti a skúsenosti z nástupu zimy nás presvedčili o tom, ako je dôležité dvakrát merať predtým, ako sa rozhodneme pre nejakú zmenu.

Pozeráme sa na trh nielen zo strany elektriny, ale aj zo strany plynu. V Európe sa hovorí o akejsi plynovej kríze. Hrozí nám niečo také? Môžeme mať studené radiátory?

Radiátory nie sú studené ani počas týchto dní a verím tomu, že to tak zostane až do konca vykurovacej sezóny. A ak by boli predsalen studené, tak to bude skorším nástupom jari.

Takže nehrozí žiadna plynová kríza…

Nie. Treba sa na to pozerať tak, že možností dopraviť plyn do Európy – lebo sa častokrát hovorí o téme Nord Stream 2 – je viacero. Stále je tu Nord Stream 1, Jamal, ukrajinská prepravná sieť. Treba povedať, že tou výzvou je, že Gazprom rieši otázku zvýšených dopytov formou dodávok zemného plynu prostredníctvom prepravných sietí, na rozdiel od zásobníkov. To so sebou prináša riziko časového aspektu, pretože vzhľadom na tie prepravné vzdialenosti, chvíľu trvá, kým sa ten plyn dokáže k tomu klientovi dopraviť. Treba povedať, že tá najväčšia plynárenská sieť v rámci Európy je nateraz stále tá ukrajinská. A súčasťou tejto vetvy je aj Slovensko, čo nám dáva komparatívnu výhodu v prípade potreby.

Na záver si povedzme ešte o tej zelenej energetike. Aká bude teda energia budúcnosti?

Určite bude iná, pretože do popredia sa dostáva spoločenská zodpovednosť k životnému prostrediu. Dnes aj tá paleta produktov, ktoré ponúkame, je v nejakej korelácii s týmito očakávaniami našich klientov, ktorí sa na to aktívne dopytujú. Treba povedať, že dnes vieme spolu s dodávkou energií umožniť klientovi aj aktívne vplývať na životné prostredie. To je možno cesta, ako prejaviť svoj vzťah k životnému prostrediu, a zároveň spôsob, ako budúcim generáciám odovzdať čistejšie Slovensko.

ČLÁNKY Z ROVNAKEJ KATEGÓRIE

NEPREHLIADNITE

SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU

Relácia peniaze Facebook