O relácii

Dajte nám tip

Partneri relácie

Kontaktujte nás

Relácia peniaze na RTVS
Ďalšie témyBanky pre ľudíOkamžité platby sú obrovskou inovácou v platení. Na čo sa môžeme tešiť?

Okamžité platby sú obrovskou inovácou v platení. Na čo sa môžeme tešiť?

Niekoľko rokov po zavedení eurových bankoviek a mincí sme prešli na tzv. SEPA platby. V rámci oblastí SEPA sa považujú všetky platby v eurách ako keby boli domáce. Pri realizácii SEPA úhrad sú finančné prostriedky pripísané na účet príjemcu nasledujúci pracovný deň po ich odpísaní z účtu platiteľa.

Prvého februára 2022 však prichádza ďalšia veľká inovácia v online platení – okamžité platby. Čo presne znamenajú pre bežných ľudí?

V krátkosti

Okamžité platby posúvajú rýchlosť bankových transakcií na nový level. Namiesto dní budeme na odoslanie a pripísanie platby na účet adresáta čakať iba sekundy (spravidla do 10 sekúnd).

Keď sme doteraz nemohli čakať, že banky peniaze prevedú cez víkendy, sviatky či v noci, v prípade okamžitých platieb sa tieto obmedzenia stanú minulosťou. Okamité platby sa realizujú do niekoľkých sekúnd aj v sobotu či nedeľu, aj na Vianoce či Nový rok.

Zo začiatku iba niektoré banky

Okamžité platby spúšťajú na Slovensku v prvom kole iba štyri banky: Reiffeisen bank, Slovenská sporiteľňa, Tatra Banka a VÚB.

Neskôr sa k nim plánujú pripojiť aj ostatné banky. Podľa portálu Živé (Aktuality) tak v najbližšom čase plánujú spraviť 365.bank, ČSOB, Poštová banka a UniCredit Bank. Fio banka ani Prima banka nedali portálu jasné stanovisko, či sa k systému okamžitých platieb pripoja.

Pripojenie sa do systému SEPA okamžitých platieb je dobrovoľné a je na bankách, či sa preň rozhodnú alebo nie.

Aktuálny spôsob fungovania

Je dôležité pripomenúť, že na to, aby prebehla okamžitá platba, aj banka odosielateľa, aj banka prijímateľa musia byť súčasťou systému okamžitých platieb. V prvej vlne to teda znamená napr. že na Slovensku bude okamžitá platba fungovať iba medzi klientami Reiffeisen bank, Slovenskej sporiteľne, Tatra banky a VÚB.

Avšak, tento systém sa nelimituje iba na Slovensko. Ak ste napríklad klientom VÚB a posielate peniaze do banky v Rakúsku, ktorá je tiež súčasťou systému okamžitých platieb, transakcia prebehne okamžite.

Ďalšia dôležitá poznámka je, že okamžité platby sú limitované na menu EUR.

Priekopníci v okamžitých platbách

Všetky štyri banky, ktoré sa ako prvé na Slovensku zapojili do systému okamžitých platieb, ich neponúkajú za zvýšenú cenu. Znamená to, že človek si ani nevšimne, že tieto banky naskočili na systém okamžitých platieb – zrazu iba niektoré z transakcií prebehnú v priebehu pár sekúnd.

Reiffeisen banka umožňuje zadanie okamžitých platieb iba cez Internet banking a limit pre odoslané platby je vo výške denného limitu Internet bankingu.

Slovenská sporiteľňa umožňuje zadanie okamžitých platieb aj cez svoju appku George, aj cez internet banking. Maximálna výška jednej okamžitej platby, stanovená SEPA reguláciou, je 100 000 eur. V Georgeovi je denný limit 5 000 eur (nebude možné upraviť limit na okamžitú platbu), Pre Business24 je denný limit 50 000 eur (bude možné upraviť limit).

Tatra banka umožňuje zadanie okamžitých platieb aj cez svoju appku Tatra banka, aj cez internet banking. Maximálna výška platby je 3 000 EUR a denný limit pre platby je 3 000 EUR / účet. Platby sa nezadávajú nijako zvlášť – systém vyhodnotí, či platba môže byť prevedená ako okamžitá alebo nie.

VÚB taktiež umožňuje zadanie okamžitých platieb cez svoju appku, aj cez internet banking. Maximálna povolená suma transakcie je 100 000 eur (ako pre všetky platby cez SEPA okamžité platby), pričom záleží na podmienkach jednotlivých aplikácií, v ktorých môže byť limit pre zadanie okamžitej platby alebo celkový denný limit povolený v nižšej sume.

ČLÁNKY Z ROVNAKEJ KATEGÓRIE

NEPREHLIADNITE

SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU

Relácia peniaze Facebook