O relácii

Dajte nám tip

Partneri relácie

Kontaktujte nás

Relácia peniaze na RTVS
Kto šetrí, má za triAko ušetriť energie, keď žijeme v mestskom byte?

Ako ušetriť energie, keď žijeme v mestskom byte?

Klasický prípad. Žijem v paneláku, trojizbový byt, plyn používam na varenie, vykurovanie a teplú úžitkovú vodu mám z teplárne (CZT – centrálne zásobovania teplom). Aké môžem ušetriť energie?

V priemere v každom byte sa najviac energie spotrebuje vo forme tepla na vykurovanie a ohrev teplej vody. Nemálo peňazí však stojí aj elektrina potrebná na chod domácnosti – na varenie, pranie, umývanie riadu, vysávanie, osvetlenie a na prevádzku spotrebnej elektroniky. 

Priemerná spotreba energie v bežnej domácnosti sa člení približne takto:

Druh energiespotreba náklady 
kWh € 
elektrina2 500,0           450,0 € 
zemný plyn500,0             80,0 € 
teplo na vykurovanie 10 000,0           900,0 € 
teplo na TÚV3 000,0           370,0 € 
SPOLU16 000,0       1 800,0 € 

Celková spotreba energie (zemný plyn, teplo, elektrina) v priemernej štvorčlennej domácností za rok je cca 16 000 kWh, čo pri súčasných cenách predstavuje približne 1 800 € za rok. Z uvedeného množstva tvorí spotreba na vykurovanie a teplú vodu až 80%,  spotreba elektriny, zhruba 2 500 kWh za rok 16% a najmenej spotreba zemného plynu na varenie 3%. 

V posledných rokoch sa znižuje rozdiel medzi spotrebou elektriny a spotrebou energie na vykurovanie a prípravu teplej vody. Hlavným dôvodom je zateplenie panelových bytov, ktoré majú podstatne nižšie tepelné straty, ale spotreba domácich elektrických spotrebičov sa nemení, skôr rastie. Moderná domácnosť sa okrem tradičných spotrebičov (chladnička, televízor, práčka, el. rúra, či vysávač), nezaobíde bez elektroniky a novej techniky – PC, notebook, multifunkčná tlačiareň, satelit, DVD prehrávača, sušička v posledných rokoch aj klimatizácie. Hlavne kuchyňa so svojimi spotrebičmi predstavuje významný zdroj energie.

Úspora vo vykurovaní

Nastavenie optimálnej teploty v interiéri

Najjednoduchším spôsobom ušetrenia energie na vykurovanie je zníženie teploty v interiéri. Platí všeobecné pravidlo, že počas vykurovacieho obdobia znamená každý stupeň v interiéri naviac, zvýšenie spotreby energie na vykurovanie o cca 6 % a naopak.

Základom správneho a úsporného vykurovania je neprekurovať jednotlivé priestory. Snažte sa dodržať tieto optimálne teploty v jednotlivých miestnostiach:

obývacia izba, kuchyňa, detská izba, pracovňa20 až 22°C
Spálňa18 až 20°C
kúpeľňa, WC22 až 24°C
vykurovaná predsieň, chodba, schodište19°C

Regulujte teplotu pomocou termostatických ventilov v noci, alebo počas vašej neprítomnosti ako odchod do práce, na dovolenku a pod.

Vlhkosť vzduchu v interiéri

Udržanie optimálnej vlhkosti vzduchu v interiéri počas vykurovacieho obdobia na hodnote 50% +/- 10%, si nevyžaduje častokrát žiadne investície. Vo vykurovaných miestnostiach udržujte optimálnu vlhkosť vzduchu. Príliš nízka vlhkosť vzduchu vás pre pocit tepelnej pohody núti zvyšovať teplotu v miestnosti o niekoľko stupňov. Každý stupeň naviac je zvýšenie spotreby energie na vykurovanie o cca 6 %.

Ochladením vzduchu (vetraním) sa relatívna vlhkosť zvýši, ohrievaním vzduchu sa relatívna vlhkosť znižuje. Udržanie optimálnej vlhkosti vzduchu dosiahnete pestovaním izbových rastlín, ale aj sušením bielizne v interiéri, prípadne zvlhčovačmi vzduchu.

Vetranie počas vykurovania

V zimnom období vetrajte krátko a intenzívne (okno dokorán) viac krát za deň, pri uzavretom termostatickom ventile na radiátore.

Po výmene okien nezabúdajte na častejšie vetranie. Cez staré drevené okná totiž dochádzalo k samovoľnému prevetrávaniu interiéru. Nové okná majú lepšie tesniace vlastnosti a preto môže pri nedostatočnom vetraní dochádzať k hromadeniu vlhkosti v interiéri a následnému vzniku plesní.

Priestor okolo vykurovacích telies

Vykurovacie telesá nezakrývajte rôznymi krytmi ani nábytkom. Vykurovacie teleso ohrieva vzduch a súčasne vyžaruje teplo do okolia a na okolité predmety. Preto je potrebné uvoľniť priestor okolo vykurovacieho telesa, aby teplo z neho ohrievalo čo najväčší priestor.

Pri zle izolovaných obvodových stenách, je vhodné umiestniť reflexnú (hliníkovú) fóliu medzi stenu a radiátor. Táto vrstva odráža teplo od stien späť do miestnosti.

Dbajte, aby záclony a závesy (najmä v zime) neprekrývali vykurovacie teleso. Prekrytie tkaninou ovplyvňuje prúdenie ohriateho vzduchu smerom nahor a znižuje efektivitu jeho šírenia do priestoru miestnosti.

Tesnenie proti únikom tepla (staré okná)

Najviac tepla uniká v okolí okien a dverí. Pokiaľ nemáte momentálne investície pre celkovú výmenu okien, investujte aspoň do utesnenia rámov či už okien alebo vchodových dverí.

Dôležité je kvalitné dvojstupňové tesnenie po obvode dvier. Dbajte na tesnenie medzi dverami a prahom, na ktoré sa často zabúda.

Úspora pri spotrebe teplej vody

Zmena užívateľského správania

Náklady na ohrev teplej vody tvoria nemalú čiastku z celkových nákladov na energie v domácnosti. Uprednostnite sprchovanie pre kúpaním. Kúpeľ je trikrát drahší ako šesť minút trvajúce sprchovanie. Pri sprchovaní používajte úspornú sprchovaciu hlavicu. Pretečie ňou menej vody s rovnakým efektom. Používajte na vodovodných batériách šetriče vody (efekt sprchy, tzv. perlátory).

Izolácia rozvodov teplej vody

Použite tepelnú izoláciu na rozvodoch teplej vody v nevykurovaných priestoroch.

Úspora elektriny

Chladnička a mraznička

Až štvrtinu z celkovej spotreby elektrických spotrebičov v domácnosti má na svedomí chladnička s mrazničkou. Ich výberu preto venujte značnú pozornosť. Najvýhodnejšou je chladnička triedy A+++, ktorá oproti triede A usporí až 45 % energie. Pri chladničke triedy A+ ušetríte oproti triede A 25 %.

Chladničku a mrazničku neumiestňujte pri zdrojoch tepla (radiátor, plynový sporák). Ich vnútorný priestor zapĺňajte aspoň na 70 %. Potraviny uchovávajte v chladničke pri teplotách +5 až +6 °C, v mrazničke -17 až -18 °C. Do mrazničky ukladajte tekuté potraviny zakryté, aby sa zamedzilo odparovaniu.

Nedávajte teplé jedlo do chladničky. Myslite na to, že zníženie teploty vo vnútri chladničky o 2 °C zvýši spotrebu elektriny až o 15 %.

Potraviny vyberajte zo zariadení čo najrýchlejšie, nezabudnite čistiť zadnú vetraciu mriežku a v prípade starších zariadení ich pravidelne odmrazujte. Moderné spotrebiče sa odmrazujú automaticky. Ak vrstva ľadu v mrazničke dosiahne hrúbku 1 cm, treba ju odmraziť.

Osvetlenie

Pri výbere nového osvetlenia do domácnosti sa okrem dizajnu zamerajte aj na funkčnosť, typy inštalovaných žiaroviek (žiariviek), ich cenu, životnosť, počet, celkový príkon a svetelný výkon.

Najviac ušetríte inštaláciou LED žiariviek. LED osvetlenie v porovnaní s klasickými žiarovkami ušetrí až 80% energie pri rovnakej hladine osvetlenia.

Stand by režim

Je to stav, v ktorom sú elektrospotrebiče (napr. televízor, hi-fi veža, počítač, nabíjačky a pod.) síce spiace, ale prevádzkyschopné a pripravené na okamžité používanie. Aj keď spotreba energie je pri tomto režime na prvý pohľad zanedbateľná, tieto prístroje bývajú zapnuté spravidla každý deň, celý rok… Preto je lepšie vypínať ich podľa možnosti zo zástrčky alebo používať zástrčkovú lištu s vypínačom, vďaka ktorej vypneme zo siete jedným tlačidlom všetky zapojené prístroje. 

Úspora zemného plynu pri varení

Hoci podiel spotreby energie na varenie nie je veľký, aj tu sa dajú dosiahnuť značné úspory. Stačí, ak si osvojíte nasledujúce rady:

  • Používajte pokrievku! Na varenie v hrnci bez pokrievky spotrebujete o 150 až 300% viac energie! To platí rovnako pre elektrický a plynový sporák. Pokrievka totiž bráni úniku tepla potrebného na varenie. 
  • U plynového sporáka treba prispôsobiť veľkosť plameňa veľkosti dna. Zohrievanie vody, najmä na plyne, je oveľa úspornejšie v tenkostennej nádobe.
  • Pri dlhodobejšej príprave jedál používajte tlakový hrniec. Úspora energie je viac ako 50%. 

Šetrite vodou a využite všetko teplo. Používajte na varenie iba toľko vody, koľko jej nevyhnutne potrebujete. Ak zohrievate jeden liter vody tam, kde stačí štvrť litra, spotrebujete navyše 25% energie.

ČLÁNKY Z ROVNAKEJ KATEGÓRIE

NEPREHLIADNITE

SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU

Relácia peniaze Facebook