O relácii

Dajte nám tip

Partneri relácie

Kontaktujte nás

Relácia peniaze na RTVS
InvestovanieSlováci a Češi investujú aj do nehnuteľností v zahraničí

Slováci a Češi investujú aj do nehnuteľností v zahraničí

Každý mesiac sa v prímorskom gruzínskom meste Batumi predá tisíc apartmánov a záujem rastie aj o neďaleký Kobuleti. Prúdia tam peniaze z celého sveta a byty si tam začínajú kupovať aj Češi. Finančná návratnosť je totiž výrazne rýchlejšia ako pri investíciách v Česku.

„Dopyt zahraničných investorov po projektoch v Gruzínsku rastie každým rokom. Najväčší záujem je zatiaľ o Batumi, kde sa každý mesiac predá viac ako 1 000 apartmánov, čo je o 36 percent viac ako v minulom roku. Prúdia sem peniaze z celého sveta, najviac z Turecka, Azerbajdžanu, ale tiež z Izraela, Poľska, Škandinávie a pridávajú sa aj Češi,“ popisuje adžarský minister financií Jaba Phutkaradze. „Sústredíme sa teraz aj na ďalšie oblasti ako je napríklad prímorský Kobuleti, ktorého turistická návštevnosť sa od minulého roku zvýšila o 26 percent,“ dodáva.

Práve v Kobuleti, letovisku na pobreží Čierneho mora, ktoré pokrývajú borovicové háje a neobvyklý čierny a liečivý piesok, v auguste otvorili český hotel Magnetic Beach Resort. Za projektom stojí skupina První investiční, a tak je nielen príležitosťou na netradičnú a neokukanú dovolenku, ale tiež na jedinečnú investíciu. Funguje totiž ako apartmánový hotel, do ktorého jednotlivých izieb – apartmánov – môžu vložiť svoje peniaze súkromní investori. 

Slováci kupujú nehnuteľnosti v zahraničí tiež

Štatistiky, ktoré by hovorili o tom, kde a v akých objemoch nakupujú nehnuteľnosti v zahraničí Slováci, nie sú známe. Avšak istý náhľad do témy nám môže dať portál Nehnuteľnosti.sk, keď sa pozrieme na ponuky nehnuteľností na predaj v zahraničí. Na Slovensku je na portále zverejnených okolo 45 000 inzerátov na predaj nehnuteľností. V zahraničí je to cez 11 200 ponúk.

Čo sa týka konkrétnych krajín, najviac inzerátov na predaj nehnuteľností, portál eviduje v Českej republike, viac ako 7 700 (teda približne dve tretiny všetkých zahraničných inzerátov). Na druhom mieste je Bulharsko s cca 1 200 inzerátmi, tretie je Maďarsko so skoro 900 inzerátmi a štvrté Chorvátsko s niečo viac ako 600 inzerátmi.

Okrem týchto populárnych krajín sa v poslednom čase do popredia dostávajú aj krajiny ako Španielsko, Taliansko, ale aj Spojené Arabské Emiráty či dokonca už aj Bali a Thajsko. Investične zaujímavé môžu byť taktiež bývalé krajiny Sovietskeho zväzu, ktoré sa postupne dostávajú medzi rozvinuté krajiny a zažívajú ekonomický a turistický boom.

Adžarsko v Gruzínsku ako pozitívny príklad

Do Gruzínska prichádza čím ďalej, tým viac turistov, a Adžarsko, teda oblasť na pobreží, kde ležia mestá Batumi a Kobuleti, je z 35 percent závislá na cestovnom ruchu. Cestovateľov lákajú nielen už spomenuté a väčšinou príjemne dlhé čierne pláže, ale napríklad aj moderná architektúra v Batumi alebo naopak nedotknutá príroda v horách. Najbližšie k pobrežiu je oblasť Bakhmaro, ale vyraziť sa dá napríklad aj na Veľký Kaukaz, kde sú v zime perfektné podmienky na lyžovanie.

Investíciám hrajú do kariet nielen krásy gruzínskej krajiny, ale tiež miestna ekonomika a podmienky podnikania. V prestížnom rebríčku Ease of Doing Business, ktorý hodnotí prívetivosť krajín pre podnikateľov a ktorý je každoročne súčasťou správy Doing Business Svetovej banky, obsadilo Gruzínsko v roku 2020 7. miesto, pričom Česko skončilo na 41. mieste. 

„Vypočítali sme, a máme to aj vyskúšané, že investícia do apartmánov v Guzínsku má návratnosť do 12 rokov. Keď vezmeme akýkoľvek investičný projekt v Českej republike, bavíme sa o období 30 rokov a viac. K tomu si ešte môžeme pripočítať výhľad a tempo, s akým sa v Gruzínsku zdražujú nehnuteľnosti. Za posledných 5 rokov v oblasti Kobuleti narástli medziročne ceny nehnuteľností o 15 percent,“ vysvetľuje predseda predstavenstva skupiny První investiční a zároveň prevádzkovateľ hotelového komplexu Magnetic Beach Resort, Petr Zapletal.

Gruzínska verejná správa je navyše precízna a minimálne byrokratická. Proces nákupu a prevodu nehnuteľnosti tu trvá menej ako hodinu, neplatí sa daň z prevodu nehnuteľnosti a kúpa nehnuteľnosti dáva kupujúcemu právo získať povolenie na trvalý pobyt. Gruzínsko má tiež uzavretú dohodu o zamedzení dvojitého zdanenia s viac ako 50 krajinami a od roku 2014 tiež dohodu o voľnom obchode s Európskou úniou.

ČLÁNKY Z ROVNAKEJ KATEGÓRIE

NEPREHLIADNITE

SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU

Relácia peniaze Facebook