O relácii

Dajte nám tip

Partneri relácie

Kontaktujte nás

Relácia peniaze na RTVS
TOPAko si nastaviť rodinný rozpočet?

Ako si nastaviť rodinný rozpočet?

Nastavenie správneho rodinného rozpočtu je kľúčovým krokom ako zvládať finančnú situáciu, obzvlášť počas inflácie. 

Ako ale na to?

Existuje hneď niekoľko spôsobov ako si svoj rozpočet správne rozplánovať – niekto je fanúšikom zaznamenávania si príjmov a výdavkov starým dobrým spôsobom a to vpisovaním ručne do tabuľky, či na papier alebo do počítača. 

Najjednoduchšou formou je ale mobilná aplikácia – na výber je hneď z niekoľko aplikácií. Napríklad – Spendee, Wallet, You need a budget. 

Spendee je česká aplikácia na zapisovanie príjmov a výdavkov, ktorá výdavky delí do kategórií, aby mal používateľ prehľad kam smerujú jeho výdavky. Výhodou aplikácie je napojenie na bankový účet, čo zjednoduší užívateľovi sledovanie rozpočtu automatickým zapisovaním do aplikácie. 

Wallet je ďalšou českou aplikáciou, ktorá ponúka možnosť skenovania blokov , ktoré si môže užívateľ v aplikácií uložiť. Ponúka funkciu vytvorenia nákupného zoznamu a správu dlhov.

Pre užívateľov, ktorí svoj si rozpočet chcú sledovať na vyššej úrovni existuje aplikácia You need a budget, ktorá užívateľovi postupne zmení spôsob, akým nazerá na financie. Aplikácia je platené 15 €/mesiac. 

Nech sa rozhodnete striehnuť si svoje príjmy a výdavky akokoľvek prinášame pár tipov:

Načo si dať pozor – medzi väčšie výdavky, ktoré vedia negatívne zasiahnuť rozpočet patrí napríklad dovolenka, svadba, darčeky na oslavy, Vianoce, kurzy a mnoho ďalšieho. Takéto výdavky treba dopredu naplánovať a pripraviť si cenový strop aby sme si vypočítali aké sú naše finančné možnosti a držali sa ich.

Medzi odborníkmi figuruje niekoľko percentuálnych rozdelení ako by mal finančný rozpočet vyzerať. Pre každého z nás je ideál stretu výdavkov s príjmami niekde inde. 

Výdavky by sme si mali rozdeliť na primárne (zahŕňajúc najmä nájom, energie, hypotéky, úvery, stravovanie, poistenie, telefón, auto, lieky …) a na sekundárne (voľnočasové aktivity, nakupovanie, stravovanie v reštauráciách a cestovanie) . 

Správne naplánovaný rodinný rozpočet:

10% sporenie a finančná rezerva
20% investovanie
30% splátky
40% denná spotreba

Náš rozpočet sa môže meniť v závislosti od finančnej situácie. Preto je dôležité finančný rozpočet pravidelne aktualizovať a priorizovať.

Príklad rodinného rozpočtu a rozdielu medzi plánom a skutočnosťou.Pár tipov ako ušetriť:

Mnohí z nás využívajú aplikácie, ktoré je potrebné predplatiť. Či už hovoríme o vzdelávacích alebo voľnočasových aplikáciách, väčšina z nich ponúka možnosť ročného predplatného, ktoré je výhodnejšie. Okrem výhodných ponúk môžeme sledovať tovary o ktoré máme záujem na internetových stránkach, ktoré porovnávajú ceny alebo využívať rôzne cashbackové portály. Pomôcť nám môžu ale aj bežné zvyky u nás doma, napríklad vypínanie spotrebičov zo zásuvky.

Nezabúdajme ani na deti a mládež. Učiť mladšiu generáciu finančnej gramotnosti od útleho veku im môže napomôcť aj v budúcnosti. Je dôležité rozprávať sa otvorene aj o tej nie tak príjemnej stránke – že v živote občas finančných prostriedkov nie je dostatok a ako vtedy správne postupovať. 

ČLÁNKY Z ROVNAKEJ KATEGÓRIE

NEPREHLIADNITE

SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU

Relácia peniaze Facebook